fbpx

Impas w Ukrainie. Macron u Bidena | Niezbędnik Zagraniczny NK 25.11-2.12.2022

O czym Charles Michel rozmawiał z Xi Jinpingiem, a prezydent Francji z prezydentem USA? Dlaczego NATO patrzy uważnie na Chiny?
„Na Wschodzie bez zmian” – w Ukrainie w minionym tygodniu trwały walki pozycyjne, Rosja zaś kontynuowała rakietowy i artyleryjski ostrzał infrastruktury cywilnej, choć z intensywnością wyraźnie mniejszą niż wcześniej. Rosyjskie rakiety uderzyły m.in. w niedawno odbity Chersoń, natomiast artyleria lufowa ostrzeliwała m.in. wioski w rejonie Bachmutu, gdzie toczą się szczególnie ciężkie zmagania. Ukraińskie wojsko poinformowało, że znalazło w okolicach Lwowa i Chmielnickiego fragmenty rakiet, zidentyfikowane jako części pocisków manewrujących Kh-55. To zaprojektowany jeszcze przez Związek Radziecki w latach 70. XX wieku pocisk manewrujący, przeznaczony do przenoszenia strategicznych głowic jądrowych. Nie stwierdzono na szczątkach śladów radioaktywności – oznacza to, że agresor w akcie desperacji najprawdopodobniej wykorzystuje ten relatywnie drogi sprzęt, z balastem zamiast właściwych głowic, do tworzenia w powietrzu „sztucznego tłoku”...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.