Jeśli chcesz przeczytać ponownie ten artykuł lub brak Ci teraz czasu aby przeczytać całość, możesz dodać go do swojej listy artykułów. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Gospodarka, głupcze

Pomimo obaw, Światowe Forum Ekonomiczne w Davos nie przyniosło ze sobą rewolucji. Światowi przywódcy i liderzy biznesu skupili się na tym, nad czym powinno się podczas tego wydarzenia dyskutować – na gospodarce

„Gospodarka, głupcze”. Ten cytat autorstwa Jamesa Carville’a był jednym ze sloganów kampanii wyborczej Billa Clintona w 1992 roku. Niewątpliwie również wybrzmiewał podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jest to nawiązanie nieprzypadkowe. W tym roku, po raz pierwszy od 18 lat, szwajcarski kurort odwiedził prezydent USA. Donald Trump jest pierwszym prezydentem, który przemawiał na forum, właśnie od czasów Billa Clintona.

Już sam fakt tej wizyty wzbudzał obawy. Rok temu w Davos chiński przywódca Xi Jinping mówił o konieczności utrzymania systemu światowego handlu. Ta narracja była obecna również na tegorocznym forum. Zarówno Angela Merkel jak i Emmanuel Macron czy Justin Trudeau wspominali o korzyściach płynących z wymiany handlowej oraz współpracy międzynarodowej. Zarówno biznes, jak i światowi przywódcy ze strachem patrzą na możliwość przedefiniowania ładu międzynarodowego przez jednego z największych graczy – przez USA.

„America first” – te słowa wielokrotnie padały podczas przemówienia Donalda Trumpa, który w Davos przemawiał po raz pierwszy w życiu. Zachęcał przedsiębiorców do ponownego przeniesienia produkcji przemysłowej do Stanów, mówiąc o konieczności poprawy bilansu handlowego z niektórymi krajami. Gwarantem opłacalności tych inwestycji ma być rola Ameryki jako światowego hegemona, który aktywnie działa na rzecz pokoju na świecie i rozwoju nauki. Jednak równocześnie prezydent podkreślał, że świat potrzebuje wolnego i sprawiedliwego handlu, a sama Ameryka jest otwarta na biznes z całego świata. Przekaz z tego orędzia wydaje się płynąć jasny: jeżeli zachowamy sprawiedliwe dla nas reguły, to możemy rozwijać światowy rynek i dalszą globalizację.

Sam Mateusz Morawiecki w Davos bywał wielokrotnie – zarówno jako prezes banku, jak i wicepremier. Niewątpliwie to obycie ułatwia mu kontakt z przedstawicielami świata finansów i biznesu

W podobnym tonie wypowiadała się polska delegacja w Davos. W tym roku Polskę reprezentował zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki. Spędzili oni trzy dni na spotkaniach ze środowiskami biznesowymi, przekonując zagranicznych inwestorów do polskiego rynku. Na drugi plan zeszły spotkania polityczne, pomimo że Andrzej Duda spotkał się osobiście z Donaldem Trumpem. Informacja, że o spotkanie zabiegała strona amerykańska intryguje, jednak biorąc pod uwagę, że w tych dniach do Polski przylatuje sekretarz stanu USA Rex Tillerson, a premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym, to współpraca rządu ze strategicznym partnerem wydaje się rozwijać.

Sam Mateusz Morawiecki w Davos bywał wielokrotnie, zarówno jako prezes banku jak i wicepremier. Niewątpliwie to obycie ułatwia mu kontakt z przedstawicielami świata finansów i biznesu. W Davos spotkał się m.in. z dyrektorem generalnym banku Goldman Sachs, potentatem branży metalurgicznej Lakshmi Mittalem czy Carlosem Brito, dyrektorem koncernu piwowarskiego AB InBev. Dyplomacja gospodarcza i zapewnienie o pełnym wsparciu polskiego rządu ma zachęcić tych przedsiębiorców do zwiększenia swojego udziału w polskim rynku, a innych nieobecnych ma przekonać do większych inwestycji. Podobną misję podjął Andrzej Duda – według relacji, przez trzy dni odbyło się wiele spotkań ze światem biznesu.

„Gospodarka, głupcze!”. Te słowa najlepiej podsumowują tegoroczne Forum Ekonomiczne w Davos. Nic nie sugeruje, by światowi przywódcy odwrócili się od idei globalizacji i wolnego handlu. Nawet Donald Trump przemawiał w wyjątkowo oględny sposób, podkreślając zalety, jakie czerpie amerykańska gospodarka z międzynarodowej wymiany. W tę linię wpisała się również polska delegacja, zabiegając o nowe inwestycje i wsparcie biznesu dla polityki rządu. Czy te starania były skuteczne – to pokaże rok 2018.

Stały współpracownik NK. Ekspert Centrum Analiz KoLibra. Naukowo zainteresowany prawem gospodarczym oraz tematyką związaną z ekonomiczną analizą prawa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz