Geoekonomia Chin. Jak powstaje nowy ład światowy

„W rezultacie chińskiej strategii geoekonomicznej, na początku XXI wieku, następuje zmiana ładu globalnego. Coraz większe znaczenie geopolityczne zyskują Chiny, które dodatkowo wydają się być lepiej przygotowane strukturalnie do rywalizacji o prymat ze Stanami Zjednoczonymi”
Raport prof. Tomasza Grzegorza Grosse dla „Nowej Konfederacji” Chiny – w następstwie swoich działań geoekonomicznych – zyskują centralne znaczenie w świecie i tworzą nowy ład globalny, coraz skuteczniej rywalizując z USA o rolę światowego lidera. O geoekonomii Chin – strategicznej polityce wykorzystującej instrumenty gospodarcze do osiągania celów geopolitycznych – pisze w raporcie prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Zdaniem chińskich naukowców, dotychczasowy ład zachodni był dysfunkcyjny, nie tylko dlatego, że przynosił kryzysy, ale cechował się egoizmem największych potęg, zwłaszcza USA. Ład chiński ma być w założeniach znacznie bardziej zrównoważony, stabilny i korzystny dla innych państw Podstawowym celem rządu jest dążenie do zdobycia przewagi geopolitycznej bez uciekania się do wojny. Xi Jinping rozpoczął rozbudowę sił zbrojnych (w tym również morskich) i podjął kilka...

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, socjolog, politolog i historyk. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspertem Instytutu Sobieskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Ostatnio opublikował „W objęciach europeizacji” (ISP PAN, Warszawa 2012) oraz zredagował książkę „Między polityką a rynkiem. Kryzys Unii Europejskiej w analizie ekonomistów i politologów” (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa 2013).