Gdy liberałowie doceniają usługi publiczne

W rekomendacjach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców obecny jest duch decentralizacji, profesjonalizacji i częściowego urynkowienia lub uspołecznienia. Daleko im do skrajnych libertariańskich rozwiązań: rola państwa potraktowana jest poważnie
Wśród autorów wydanego pod koniec ubiegłego roku raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „5 wyzwań dla Polski” znajdują się m.in. Robert Gwiazdowski, Cezary Kaźmierczak i Tomasz Wróblewski, a więc osoby, które trudno by podejrzewać o szczególną sympatię dla aktywnej roli państwa w gospodarce. A jednak w rekomendacjach, które proponują w swoim raporcie, często kluczową rolę grają usługi publiczne – choć zdecentralizowane i organizowane, w miarę możliwości, oddolnie. „5 wyzwań dla Polski” to odpowiedź na priorytety programowe Prawa i Sprawiedliwości, ogłoszone na obecną kadencję podczas konwencji „Myśląc Polska” w lipcu ubiegłego roku. Jako priorytetowe obszary PiS wskazało służbę zdrowia, edukację, ochronę środowiska, transformację energetyki oraz inwestycje infrastrukturalne. We wstępnie do raportu Cezary Kaźmierczak słusznie zauważa, że dyskusja wokół tych obszarów następnie rozmyła...

Już od 19,90 zł/mc

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Tygodnik Powszechny"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).