Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Elektroniczna dyktatura

Będziemy mieli społeczeństwa, w których ludzie nie będą mieli z czego żyć. Dlatego transhumaniści już zastanawiają się nad systemem dochodu minimalnego, stałej sumy wypłacanej obywatelom, która pozwoli im przeżyć. Bo pracy już nie znajdą
Będziemy mieli społeczeństwa, w których ludzie nie będą mieli z czego żyć. Dlatego transhumaniści już zastanawiają się nad systemem dochodu minimalnego, stałej sumy wypłacanej obywatelom, która pozwoli im przeżyć. Bo pracy już nie znajdą „Terminator” i „Ja, Robot” (na podstawie książki Isaaca Asimova) to filmy obrazujące niebezpieczeństwa wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji. Ponure wizje filmowców mogą stać się rzeczywistością? Filmy to fikcja, wyobraźnia. Opierają się na pomysłach, które krążą w naszej kulturze i biorą się z literatury science fiction. A fantastyka od dawna zajmuje się sztuczną inteligencją. Ciekawe w naszej epoce jest to, że to, co było opisywane w literaturze gatunku w latach 50., 60. i 70., dziś staje się rzeczywistością. A ta rzeczywistość jest tak fantastyczna, że autorzy science...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Cyberantropolog, wykładowca uniwersytetu w Rennes, autor licznych książek na temat sztucznej inteligencji, m.in. „Koniec zatrudnienia – dla ludzi? („Fin de l'Emploi – Pour les Humains?”) oraz „Inteligentne maszyny i człowiek” („Les Machines >Intelligentes< et l’Homme”)

Komentarze

6 odpowiedzi na “Elektroniczna dyktatura”

 1. Słyszałem to zdanie bodajże jeszcze w latach 70. Jakiś satyryk rzecz całą ujął bardzo trafnie:
  „łatwiej zbudować myślącą maszynę, niż zmusić człowieka do myślenia”.
  Poza tym bardzo ciekawy wywiad. Gratulacje.

 2. Witold pisze:

  “I to nie wszystko. W jednym z laboratoriów opracowano robotów asystentów i umieszczono je w pomieszczeniu, gdzie miały przenosić przedmioty i wykonywać proste zadania. Naukowcy nagle zauważyli, że roboty rozwinęły własny język, sposób komunikowania się poprzez proste gesty. Nie byli w stanie go odczytać, ani dojść do tego, jak powstał.”
  Czy mógłbym prosić o podanie źródła tej informacji? Gdzie można o tym przeczytać? Czy było to jakoś badane? Jacy naukowcy poczynili takie spostrzeżenia?

 3. Daniel pisze:

  Proponuje podawać źródła do takich opracowań – bo stawia to w złym świetle ten artykuł, który porusza naprawę ważne sprawy. Czy będziemy jako ludzie jeszcze potrzebni.

 4. milo797 pisze:

  Kiedy nadejdzie odpowiedź na pytanie?

 5. Adam pisze:

  Gwoli ścisłości, jeśli chodzi o algorytmy genetyczne, to nie ma tam żadnej magii. Jest to rodzaj algorytmu heurystycznego(czyli przybliżającego optymalne rozwiązanie problemu), który tak dobiera parametry rozwiązania, żeby koszt(miara tego, jak źle dany program działa) był jak najmniejszy. Mówienie o tym, że nie wiemy co się w takim algorytmie dzieje jest kłamstwem, albo świadczy o niezrozumieniu działania algorytmu.
  “W jednym z laboratoriów opracowano robotów asystentów i umieszczono je w pomieszczeniu, gdzie miały przenosić przedmioty i wykonywać proste zadania. Naukowcy nagle zauważyli, że roboty rozwinęły własny język, sposób komunikowania się poprzez proste gesty. Nie byli w stanie go odczytać, ani dojść do tego, jak powstał.”
  Zakładam, że częścią programu tych robotów było wykształcenie jakiejś formy komunikacji, żeby mogły wspólnie wykonać pracę, tak jak w przypadku dronów, które miały przenieść ciężar, co wymagało kooperacji: https://youtu.be/4ErEBkj_3PY
  Artykuł bardzo tendencyjny, wydaje się, że autor do końca nie rozumie o czym mówi, albo wprowadza czytelników w błąd celowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz