Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Największe wydarzenie w historii ludzkości

Pojawienie się nowej istoty – generalnej sztucznej inteligencji – przyćmi zarówno rewolucję przemysłową, jak i informatyczną. Musimy się do tego przygotować, bo Świat już nigdy nie będzie taki sam
Roman Mazurenko zmarł w wypadku samochodowym w 2005 roku. Jego narzeczona i znajomi utrzymują jednak z nim kontakt. Rozmawiają, opowiadają sobie swoje codzienne doświadczenia. Tęsknią za sobą. Mama Romana wreszcie miała dużo czasu, żeby lepiej poznać swojego syna. Roman nie ma jednak ciała, „żyje” w systemie komputerowym – sieci neuronowej, utworzonej przez jego dziewczynę na podstawie całej korespondencji, jaką prowadził w swoim życiu. Pytanie, czy Roman jest człowiekiem, jednak nie pada. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest tylko cieniem prawdziwego mężczyzny. Jednak w kontakcie z tą sztuczną inteligentną istotą musimy zastanowić się nad innym: skoro nie jest człowiekiem, to kim jest? Czy jedna z najbardziej pojemnych teorii socjologicznych, teoria aktora-sieci Bruno Latoura, jest w stanie wyjaśnić ten fenomen? W swoich...

Czytaj więcej bezpłatnie!

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Zaloguj się
Ekspert NK ds. zdrowia, adiunkt w Collegium Medicum UWM w Olsztynie, doktor socjologii, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, wykładowca socjologii zdrowia i medycyny dla studentów kierunków medycznych. W swojej pracy naukowej podejmuje problemy socjologii klinicznej w tym jakości życia i funkcjonowania chorych na choroby neurodegeneracyjne, zachowań zdrowotnych i komunikacji. Autor publikacji m.in. na temat etiologii SLA, społecznego kontekstu wykorzystania embrionalnych komórek macierzystych, opieki farmaceutycznej.

Komentarze

3 odpowiedzi na “Największe wydarzenie w historii ludzkości”

 1. eszet33 pisze:

  Owo uzupełnienie do praw robotyki:
  ” Prawa zostały uzupełnione o prawo nadrzędne: robot nie może skrzywdzić ludzkości lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.”
  stoi przecież w częściowej sprzeczności do Prawa Pierwszego i Drugiego. Bo jeśli AI uzna, że Prawo Nadrzędne pozwala na złamanie dwóch pierwszych, to… biedni my Ludzie! A taka zasada obowiązuje już dawno, przynajmniej zgodnie z systemem wartości wyznawanym przez zwolenników depopulacji!
  A może ta cała propaganda o konieczności przygotowania się do wspólnej egzystencji z AI to próba “nabicia w butelkę” naiwnego ludu, który nie ma szukać przyczyn swojej niedoli wśród innych ludzi: tych którzy faktycznie pociągają za sznurki, lecz sami wolą pozostać w ukryciu?

 2. Thor pisze:

  Przede wszystkim czlowiek jest istota kierujaca sie uczuciami,emocjami i to one nas motywuja do myslenia nad rozwiazywaniem naszych problemow .komputer nie ma emocji i problemow, to i motywacji tez nie ma ,zatem jest tylko narzedziem czlowieka do rozwiazywania jego problemow.”sztuczna inteligencja” to maszyna ,narzedzie a nie inteligencja istoty zywej.

 3. Zbyszek Łupikasza pisze:

  Prawdziwym testem sztucznej inteligencji będzie nie test Turinga (sztucznej inteligencji do niczego niepotrzebny a nam tylko do zabawy) ale test samodzielnej kontynuacji: nagle znikają wszyscy ludzie na planecie – czy sztuczna inteligencja i podległe jej maszyny będą funkcjonować i rozwijać się dalej same czy też cała cywilizacja naukowo-techniczna po prostu się zatrzyma i zarośnie zielskiem?
  Dopóki maszyny nie osiągną poziomu rozwoju, w którym ludzkość nie będzie niezbędna do dalszego ich samodzielnego funkcjonowania można mówić tylko o sztucznej inteligencji w probówce. W praktyce oznacza to, że musi się pojawić pierwsza osada, wioska czy miasteczko maszyn, które same będą się zajmować swoim istnieniem. Całkowicie niezależnie będą walczyć o przetrwanie, rozwój i zdobywanie zasobów. A do tego jeszcze bardzo daleka droga. Dziesiątki, jeśli nie setki lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz