Duterte mięknie w relacjach z USA

Prezydent Duterte przecenił swoje siły, wypowiadając umowę regulującą obecność amerykańskich wojsk w swoim państwie. Perspektywa ograniczenia amerykańskiego parasola uczyniła z Filipin łatwiejszą ofiarę dla Chin. Chybione okazały się też nadzieje na zbliżenie z Moskwą
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zawiesił wypowiedzenie umowy Visiting Forces Agreement (VFA), regulującej obecność amerykańskich wojsk na terenie wyspiarskiego państwa. Przypomnijmy: w styczniu tego roku amerykańska administracja bez podania uzasadnienia cofnęła wizę senatorowi Ronaldowi dela Rosie, byłemu szefowi filipińskiej policji i bliskiemu współpracownikowi filipińskiego prezydenta. Przypuszcza się, że dela Rosa utracił wizę w związku z zarzutami o łamanie praw człowieka w trakcie wojny z narkotykami, którą kierował w pierwszej jej fazie. W pozasądowych egzekucjach zginęły już tysiące często niewinnych osób. Trudno ocenić, czy znany z impulsywnych zachowań Duterte działał pod wpływem emocji, czy też z zimną krwią wykorzystał tę okazję, by rozluźnić więzi ze Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie VFA zostało wypowiedziane 11 lutego, ale w myśl zapisów miało obowiązywać jeszcze przez pół...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktori portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.