To nie awaria, to system

Zarys mojego wyjaśnienia absurdalnych na pozór zachowań polskich polityków podczas kryzysu związanego z koronawirusem jest następujący: to efekt zderzenia peryferyjnej postpolityki nadwiślańskiej z wyzwaniami realnej polityki, których tym razem nie da się w pełni zakryć czy zagadać
Kandydaci na prezydenta łamiący prawo i zwiększający zagrożenie epidemiczne na wiecach poprzez niezachowywanie obowiązkowego dystansu dwóch metrów. W dodatku chwalący się tym w mediach społecznościowych. Przodujący w łamaniu zasad premier i prezydent, jakby mało im było kłopotów z uwiecznieniem podwójnych standardów władzy w słynnej już piosence „Twój ból jest lepszy niż mój” i całym zamieszaniu z nią związanym. Główna partia opozycyjna, wczoraj krzycząca o zabójczych kopertach wyborczych i bezprawności samych wyborów, a dziś, gdy sytuacja epidemiczna jest gorsza, zbierająca dla swojego kandydata szesnaście razy więcej podpisów niż trzeba i zapominająca o wszelkich obiekcjach tak zdrowotnych, jak i prawnych. Minister zdrowia obwiniający Polaków o zapoznanie epidemii pomimo całego mętliku, jaki jego obóz zrobił obywatelom w głowach, łącznie z nim samym, co...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.