Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dostarczając Partii wiedzy

Chińskie think tanki działają na zupełnie innych zasadach niż zachodnie. Cieszą się mniejszą niezależnością, a jednocześnie... większym wpływem na rzeczywistość.
Nikogo pewnie nie zaskoczy informacja, że państwem, w którym istnieje najwięcej think tanków są Stany Zjednoczone Ameryki. W USA zarejestrowanych jest prawie 1500 takich instytucji. Jednak pewną niespodzianką może być fakt, że na drugim miejscu są Chiny, gdzie według Penn Wharton China Center ich liczba sięga 435. Oczywiście modele funkcjonowania instytucji tworzących wiedzę w Stanach i Państwie Środka radykalnie różnią się od siebie. W Chinach nie istnieją think tanki pozarządowe, które na własną rękę i z prywatnych funduszy zajmowałyby się prowadzeniem badań czy udzielaniem komentarzy eksperckich. Wiedza to władza, jak powiedziałby Michel Foucault, a w Chinach dodatkowo administrowana i kontrolowana. Think tanki, szczególnie zajmujące się naukami społecznymi czy politycznymi, pełnią także istotną funkcję w budowaniu nowego wizerunku Chin – tworzą...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

/蒂亚/ prezes CSPA od maja 2017 roku, ekspert od Chin. Doktorantka w zakładzie filozofii społecznej UW. Ukończyła sinologię, etnologię i socjologię na UW.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Dostarczając Partii wiedzy”

  1. Stanisław Lose pisze:

    myślę, że to bardzo dobra analiza tego zjawiska… może brakuje kropki nad i ale i tak bardzo wiele. Byłem przekonany o takim modelu relacji ” władza -wiedza ” w Chinach już wiele lat temu….. chyba Pani nie było jeszcze na świecie….
    było to w czasie wizyty projektantów Shenzhen w Polsce – chyba początki lat 80.tych….. Ta metamorfoza/przemiana partii komunistycznej w Chinach jest bardzo ciekawa….. a nigdy nie zrozumieli tego zjawiska europejscy komuniści… i lewacy…. inni politycy także…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz