Czy pandemia COVID-19 zmieni system międzynarodowy?
- Czy pandemia COVID-19 oznacza przesilenie cywilizacyjne i zwycięstwo konfucjonizmu?
- Jak radzą sobie Chiny, Stany Zjednoczone, UE i inne państwa w dobie pandemii?
- Czy pandemia oznacza koniec globalizacji?
- Czy jesteśmy na kursie do dominacji Chin?
- Jakie stanowisko powinna przyjąć Polska w polityce międzynarodowej?
Refleksję na te tematy podejmowali eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 1 kwietnia 2020 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): dr Jacek Bartosiak, Marcin Chruściel, Ludwik Dorn, prof. Bogdan Góralczyk, dr Michał Lubina, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski i dr Błażej Sajduk. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.
- „Po pandemii znajdziemy się na przyspieszonym kursie kolizyjnym. Chińczycy nie pozwolą już, by znowu zapędzono ich do niewolniczej pracy nad plastikowymi zabawkami, a Amerykanie nie pozwolą, by chiński, a nie amerykański kapitał mógł penetrować rynki światowe, to bowiem zakończy się klęską Amerykanów: upadkiem dolara, złamaniem systemu bankowego i przerwaniem cyklów technologicznych” (dr Jacek Bartosiak)
- „Chinom pozostało jedno: zagrać na Europę, a precyzyjniej – na Niemcy, które już teraz są trzecim biegunem. Wszystko po to, by wyłuskać Europę z sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi” (prof. Bogdan Góralczyk)
- „Bariera unijnego uwspólnotowienia długów, która wydawała się nie do przekroczenia, w dobie pandemii stała się faktem. W tej sytuacji kraje będące poza strefą euro, w tym Polska, mogą znaleźć się na skrajnym marginesie Unii Europejskiej” (Marcin Chruściel)
- „Ekipa Putina amortyzuje relacje z Chinami, by ich tylko nie popsuć. Wirus pozornie miał osłabić relacje rosyjsko-chińskie, a w rzeczywistości utrzymał dotychczasowy kurs” (dr Michał Lubina)
- „Chiny proponują budowę alternatywnego internetu, a Huawei ma być kośćcem tego alternatywnego rozwiązania” (dr Błażej Sajduk)
- „Polska należy do obszaru postpolitycznych złudzeń i postpolitycznej pychy Zachodu, który uwierzył, że pokonał pandemie i wojny” (Bartłomiej Radziejewski)
Seminaria eksperckie NK będą odbywać się 4 razy w roku. Mają charakter zamknięty. Ich celem jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.
Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
POBIERZ RAPORT „CZY PANDEMIA COVID-19 ZMIENI SYSTEM MIĘDZYNARODOWY?”