Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy pandemia COVID-19 zmieni system międzynarodowy?

Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany na całym świecie, a co za tym idzie – w systemie międzynarodowym, a przede wszystkim w rywalizacji USA z Chinami. Na ten temat już 1.04 w NK debatowali eksperci. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego pt. „Czy pandemia COVID-19 zmieni system międzynarodowy?”
 • Czy pandemia COVID-19 oznacza przesilenie cywilizacyjne i zwycięstwo konfucjonizmu?
 • Jak radzą sobie Chiny, Stany Zjednoczone, UE i inne państwa w dobie pandemii?
 • Czy pandemia oznacza koniec globalizacji?
 • Czy jesteśmy na kursie do dominacji Chin?
 • Jakie stanowisko powinna przyjąć Polska w polityce międzynarodowej?

Refleksję na te tematy podejmowali eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 1 kwietnia 2020 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): dr Jacek Bartosiak, Marcin Chruściel, Ludwik Dorn, prof. Bogdan Góralczyk, dr Michał Lubina, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski i dr Błażej Sajduk. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.

 • „Po pandemii znajdziemy się na przyspieszonym kursie kolizyjnym. Chińczycy nie pozwolą już, by znowu zapędzono ich do niewolniczej pracy nad plastikowymi zabawkami, a Amerykanie nie pozwolą, by chiński, a nie amerykański kapitał mógł penetrować rynki światowe, to bowiem zakończy się klęską Amerykanów: upadkiem dolara, złamaniem systemu bankowego i przerwaniem cyklów technologicznych” (dr Jacek Bartosiak)
 • „Chinom pozostało jedno: zagrać na Europę, a precyzyjniej – na Niemcy, które już teraz są trzecim biegunem. Wszystko po to, by wyłuskać Europę z sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi” (prof. Bogdan Góralczyk)
 • „Bariera unijnego uwspólnotowienia długów, która wydawała się nie do przekroczenia, w dobie pandemii stała się faktem. W tej sytuacji kraje będące poza strefą euro, w tym Polska, mogą znaleźć się na skrajnym marginesie Unii Europejskiej” (Marcin Chruściel)
 • „Ekipa Putina amortyzuje relacje z Chinami, by ich tylko nie popsuć. Wirus pozornie miał osłabić relacje rosyjsko-chińskie, a w rzeczywistości utrzymał dotychczasowy kurs” (dr Michał Lubina)
 • „Chiny proponują budowę alternatywnego internetu, a Huawei ma być kośćcem tego alternatywnego rozwiązania” (dr Błażej Sajduk)
 • „Polska należy do obszaru postpolitycznych złudzeń i postpolitycznej pychy Zachodu, który uwierzył, że pokonał pandemie i wojny” (Bartłomiej Radziejewski)

Seminaria eksperckie NK będą odbywać się 4 razy w roku. Mają charakter zamknięty. Ich celem jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.

Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

POBIERZ RAPORT „CZY PANDEMIA COVID-19 ZMIENI SYSTEM MIĘDZYNARODOWY?”

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz