Czy Chmura Krajowa pozwoli nam konkurować z gigantami BigTech?

Największe osiągnięcie związane z Chmurą Krajową nie należy do informatyków, tylko do sprzedażowców – główną wartością Chmury Krajowej są bowiem umowy zawarte z amerykańskimi gigantami
Gdy kilka lat temu zapowiadano, że Polska będzie tworzyć swoją własną chmurę obliczeniową, towarzyszyły temu niejednokrotnie szumne deklaracje, że staniemy się będziemy konkurencją dla cyfrowych gigantów. Minęło kilka lat i polska chmura, zwana po prostu Chmurą Krajową (na szczęście uniknięto tutaj nieznośnie patetycznego nawyku dodawania do wszystkich rozwiązań przymiotnika „narodowy”) działa już w najlepsze. Czy okazała się sukcesem? Czym jest chmura obliczeniowa? „Chmura” to jeden z najbardziej nadużywanych marketingowo, a jednocześnie niezrozumianych przez przeciętnego czytelnika terminów dotyczących współczesnej informatyki. Aby zrozumieć tę koncepcję chmury, musimy cofnąć się w czasie i prześledzić standardową architekturę usług sieciowych, która zresztą nadal często obowiązuje. Do oferowania usługi sieciowej (której najczęstszym przykładem jest portal WWW) potrzebny był serwer, czyli komputer podłączony do internetu z przypisanym...

doktor filozofii, magister informatyki, specjalizujący się naukowo w kognitywistyce i filozofii jezyka, aktualnie pracujący jako projektant systemów informatycznych