Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dylemat indyjskiej potęgi: sojusz z Chinami czy USA? – Bonikowska, Zalewski, Łukaszuk, Jaskólska

Dlaczego Indie stają się co raz bardziej znaczącą potęgą? Jak wygląda status Indii w relacjach ze światowymi potęgami? Czy czeka je sukces na miarę chińskiego cudu gospodarczego? Jakie jest przywiązanie indyjskich elit do zachowania niezależności w stosunkach międzynarodowych?

 

Dyskutują:

  • amb. Tomasz Łukaszuk – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, były ambasador w m.in. Indiach i Indonezji,
  • dr Małgorzata Bonikowska – prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz ośrodka THINKTANK,
  • dr Krzysztof Marcin Zalewski – współzałożyciel Instytutu Boyma, redaktor „Tygodnia w Azji” i „Azjatech”, twórca
  • dr Aleksandra Jaskólska – wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami UW.

Prowadzi Jarosław Walkowicz – twórca wydarzeń oraz kierownik Księgarni NK

 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz