Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Cienie epidemicznej technokracji. Czy świat ostatecznie pójdzie drogą Szwecji?

Wiele krajów Zachodu wprowadziło „ideologię sanitaryzmu” – zespół polityk publicznych obejmujących niemal każdą dziedzinę życia, najczęściej dyskryminujących osoby niezaszczepione. Daje to powody do niepokoju
Wesprzyj NK
Pandemia koronawirusa trwa już niemal dwa lata, lecz spory wokół reakcji na nią są w dalszym ciągu równie zajadłe, co na początku. Nowozelandzka dziennikarka Nikki Macdonald napisała dla serwisu Stuff interesujący artykuł, podsumowujący dotychczasowe efekty strategii szwedzkiej. Szwecja, jak wiadomo, jest globalnym odmieńcem, jeśli idzie o działania podejmowane w obliczu wirusa. Sztokholm konsekwentnie prowadzi politykę odwrotną niż niemalże wszystkie kraje świata: nie stosuje drakońskich obostrzeń, naprzemiennie wprowadzanych i odwoływanych przez władze publiczne. Odwołuje się za to do rozsądku i poczucia odpowiedzialności obywateli, licząc na spontaniczne wyłonienie się norm społecznych dopasowanych do warunków epidemii. Szwedzkie podejście umożliwia zachowanie stabilności w życiu zbiorowym oraz daje poczucia ciągłości. Co najważniejsze, pozostawia również szeroki margines prywatności, w którym mieszczą się sfery życia niepodporządkowane walce...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekonomista związany z Instytutem Misesa. Konsultant strategiczny. Doktorant na uniwersytetach w Bolonii, Hamburgu i Rotterdamie. Laureat International Vernon Smith Prize 2016

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz