Chiny i Węgry kontra LGBT. Gorąco na Morzu Czarnym | Niezbędnik Zagraniczny NK 02-09.07.2021

Czy USA jednak nałożą sankcje na Nord Stream AG? Do czego wzywa inne państwa Xi Jinping? Z jakimi kłopotami zmaga się nowa koalicja w Izraelu?
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G20 obradują w Wenecji (spotykając się bezpośrednio po raz pierwszy od początku pandemii) – między innymi nad globalną reformą podatkową. Można się spodziewać, że udzielą politycznego poparcia planom ograniczenia międzynarodowych patologii fiskalnych, w tym funkcjonowania tzw. rajów podatkowych i unikania opodatkowania, które w zeszłym tygodniu sformułowało 130 krajów zrzeszonych w OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Ich porozumienie przewiduje m.in. globalny, minimalny podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości co najmniej 15 proc., a także zablokowanie transferu zysków do krajów macierzystych wielkich korporacji. O projekcie tym pisaliśmy wcześniej w Niezbędniku, a w minionym tygodniu na łamach „Nowej Konfederacji” szerzej analizowała go prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Przewiduje się, że nowe regulacje...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.