Car ma mało klawe życie

Wygląda na to, że Aleksiej Nawalny „wkręcając” paru funkcjonariuszy FSB przy pomocy dość prostego triku – zdobył kolejny punkt w rozgrywce z Władimirem Putinem. Wciąż jednak nie jest jasne, czy dla siebie, czy dla kogoś pozostającego w cieniu
Nawalny, opozycyjny działacz polityczny i bloger, doznał nagłej zapaści zdrowotnej w sierpniu, podczas lotu nad Syberią. Życie ocaliło mu wówczas awaryjne lądowanie samolotu w Omsku i szybka akcja ratunkowa miejscowych lekarzy, a potem dalsza kuracja w Berlinie. Wszystkie dostępne dane (w tym: oficjalne, niezborne zaprzeczenia Kremla) wskazują, że Nawalny padł ofiarą zamachu przeprowadzonego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. On sam mówił o tym wprost, już wkrótce po wybudzeniu ze śpiączki, niedawno wersję tę potwierdziło niezależne śledztwo kilku renomowanych redakcji (Bellingcat, Insider, CNN, Spiegel). Teraz – sam Nawalny zdobył kolejne dowody, dzwoniąc do wysokich funkcjonariuszy FSB zaangażowanych w różne fazy operacji, podając się za współpracownika generała Nikołaja Patruszewa (byłego szefa firmy, obecnie wpływowego sekretarza Rady Bezpieczeństwa przy Prezydencie FR) i nagrywając kompromitujące...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.