Bliżej świata postzachodniego. Polityka międzynarodowa w czasach zarazy

Spadek znaczenia Zachodu nie jest niczym nowym. To co jednak uderza w dobie zarazy, to przyśpieszenie i rozszerzenie tego megatrendu na własne życzenie
Zaczynaliśmy rok 2020 w atmosferze niepokoju i niepewności związanych z przyśpieszającą erozją ładu międzynarodowego, zmiennymi losami rywalizacji supermocarstw i początkami epidemii COVID-19. Kończymy go w aurze chaosu i rozpadu świata, jaki znamy, licząc straty w ludziach, w dobrach materialnych i niematerialnych. Ciosy zadane przez zarazę nie rozłożyły się równomiernie: największym przegranym jest Zachód, największym wygranym – Azja Wschodnia. Już wcześniej dominacja pierwszego była coraz słabsza i coraz silniej kwestionowana, a wzrost drugiej – coraz bardziej znaczący. Jednak rok 2020 to duży krok w stronę postzachodniego świata. Klęska Zachodu Obok twardych danych, w polityce ważne są symbole. Do najdonioślejszych momentów tego roku zaliczyłbym obrazy chińskich samolotów ze sprzętem medycznym dla pogrążających się w otchłani pandemii Stanów Zjednoczonych i Europy. Przez ostatnich...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.