Banki centralne we własnych sidłach

Instrumenty polityki monetarnej, które obecnie najbardziej by się przydały, wyeksploatowano niemal całkowicie przy okazji poprzedniego kryzysu. Ówczesne kroki nie tylko niewiele pomogły przed laty, ale także pogrzebały szanse skuteczniejszej odpowiedzi na dzisiejszą sytuację
Epidemia koronawirusa wywołała gwałtowną reakcję banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Amerykańska Rezerwa Federalna (FED), przerywając krótki i niezwykle ostrożny epizod usztywniania polityki monetarnej, ogłosiła powrót do stóp procentowych tylko o włos przekraczających zero. Ponownie uruchomi również luzowanie ilościowe: skup obligacji skarbowych oraz papierów MBS (mortgage-backed securities) z rynku wtórnego. Ponadto dzięki wykorzystaniu specjalnych funduszy będzie bezpośrednio skupowała obligacje korporacyjne oraz zaoferuje krótkoterminowe pożyczki spółkom z Wall Street. Ofensywa banków centralnych Inne, pomniejsze instrumenty, jakie zaczyna stosować amerykański bank centralny, są utrzymane w podobnym duchu: chodzi o zapewnienie nieograniczonej i niemal bezwarunkowej płynności firmom z sektora finansowego oraz realnej gospodarce. Niemal wszystkie programy pojawiły się już – niekiedy w nieco zmienionej formie – przy okazji kryzysu finansowego w 2008 roku. Podobnie jak...

stały współpracownik NK, analityk, konsultant strategiczny i ekonomista związany z Instytutem Misesa. Naukowo zainteresowany nową ekonomią instytucjonalną i szkołą austriacką. Stypendysta Institute for Economic Studies oraz Liberty Fund, laureat International Vernon Smith Prize 2016