Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Apteka dla farmaceuty

Rząd chce uregulować rynek aptek. Jak to zazwyczaj bywa, pod szczytnymi hasłami ochrony zdrowia publicznego kryją się w nim interesy farmaceutycznych lobbystów.
Rząd chce uregulować rynek aptek. Jak to zazwyczaj bywa, pod szczytnymi hasłami ochrony zdrowia publicznego kryją się w nim interesy farmaceutycznych lobbystów. Co zabawne, projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który zdecydowanie zwiększa zakres regulacji rynku aptek, skierowany został do pierwszego czytania na posiedzenie sejmowej komisji do spraw… deregulacji. Można było więc żywić naiwną nadzieję, że nie stało się to przypadkiem, gdyż komisja  ma być w założeniu przedmurzem wolności gospodarczej, które odeprze kolejny szturm zbędnych i szkodliwych regulacji. Niestety, jeśli ktokolwiek tak myślał, szybko musiał zderzyć się z rzeczywistością, gdyż projekt został skierowany do dalszych prac. Jak widać z deregulacją jest jak z mityczną Hydrą, ledwo co wicepremier Morawiecki odciął jedną jej głowę, to na jej miejsce od razu wyrastają kolejne. Główną...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Prawnik, publicysta, ekspert NK od prawa cywilnego i filozofii prawa. Od 2011 roku felietonista lokalnego tygodnika „Kurier Słupecki”, pisał również dla ogólnopolskich tytułów (m.in. były felietonista ”Wprost”), współpracownik „Nowej Konfederacji”. Ukończył z wyróżnieniem kurs Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. W ramach „Projektu Arizona” odbył kurs dotyczący ekonomii, polityki i historii Stanów Zjednoczonych na Arizona State University, był także stażystą w kancelarii adwokackiej w Phoenix. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych, organizował lub współorganizował wiele eventów i tworzył liczne projekty ( m.in. jest jednym z pomysłodawców i twórców ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”). Były Prezes Stowarzyszenia KoLiber, obecnie ekspert Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju, a także wykładowca Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Interesuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną, historią oraz filozofią prawa i polityki.

Komentarze

3 odpowiedzi na “Apteka dla farmaceuty”

  1. adam pisze:

    Szanowny Panie Autorze. 96% aptek jest w polskich rękach na papierze. Przykładem są tutaj sieciówki, gdzie właścicielem poszczególnych aptek są na papierze Polacy, a właścicielami całej sieci Polacy już nie są. I to Ci drudzy na tych aptekach zarabiają, ci pierwsi to słupy, którzy są zwykłymi pracownikami sieci. Jeśli brakuje Panu tak elementarnej wiedzy w zakresie naszego rodzimego rynku to nie ma nawet sensu komentować wartości merytorycznej reszty artykułu.

  2. kssen pisze:

    No więc jeszcze raz w odniesieniu do postu powyżej. Cała ta ustawa ma zapobiec opanowaniu polskiego rynku przez apteki sieciowe. Nie chce dyskutować nad tym, na ile będzie skuteczna. Autorowi polecam dwa następne tematy. Pierwszy to dziwnie niechętne podejmowanie przez prokuratury spraw związanych z reeksportem leków. Drugi to zjawisko dużych upustów dawanych sieciom aptek przez samych producentów leków i następnie rozliczaniem ich ze sprzedaży. Tych patologii jest oczywiście więcej. Nie liczę na etykę korporacyjną, ale mała apteka ma mniejsze możliwości robienia przekrętów na dużą skalę.

  3. Fundamentalizm pisze:

    Jaki cel ma autor w pisaniu takiego artykułu, nie jest to analiza, nie przedstawia wskaźników, badań rynku itp a tylko bardziej okraszony w ładny słownik zbiór opini. Największym beneficjentem wg. autora beda hurtownie, a niekoniecznie. Taka reforma ma sens jezeli państwo przejmie takowe w jakis sposób, co jest spojne z wizja p. Morawieckiego. Zdecydowanie bardziej popieram w tej kwestii opinie pana Agnosiewicza, niż autora. Zauważam tez jakis kryzys ekspertów, specjalistów w dziedz. analiz, przekazywania ich społeczeństwu np na tym portalu, a cenie wielu z publikujących tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz