Ameryka, Eurazja i interes polski

Waszyngton zdaje się lekceważyć Rosję. Owszem, stara się ją powstrzymywać, ale robi to jakby sięgał lewą ręką do prawego ucha: minimalizując wysiłek i wysługując się sojusznikami
Waszyngton zdaje się  lekceważyć Rosję. Owszem, stara się ją powstrzymywać, ale robi to jakby sięgał lewą ręką do prawego ucha: minimalizując wysiłek i wysługując się sojusznikami. Pogłoski o załamaniu się globalnego przywództwa Ameryki są mocno przedwczesne, choć przed USA stoją poważne wyzwania. Muszą bowiem z jednej strony umocnić się na Pacyfiku, a z drugiej powstrzymać Rosję, która próbuje wykorzystać próżnię bezpieczeństwa, jaka w wyniku zwrotu ku Azji powstała w Europie Środkowo-Wschodniej. Ocean (Nie)Spokojny Ameryka zwraca się obecnie ku Azji, czy też szerzej: w kierunku Pacyfiku. W oczach uważnych obserwatorów nie ulega to żadnej wątpliwości. O zwrocie decydują względy gospodarcze, przebieg szlaków komunikacyjnych i rosnąca potęga Chin. Zachodni Pacyfik to dziś główna magistrala światowej gospodarki, przez którą przechodzi większość towarów. Nic...

ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współpracownik „Nowej Konfederacji”. Jacek Bartosiak jest popularnym publicystą i błyskotliwym pisarzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego wykłady, artykuły oraz książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” oraz „Przeszłość jest prologiem”.