7 powodów, dla których gorąca wojna USA-ChRL jest mało prawdopodobna

Konflikt zbrojny byłby z punktu widzenia Chin szaleństwem, z perspektywy USA – niebezpiecznym ryzykanctwem
Coraz większe napięcia amerykańsko-chińskie wokół Tajwanu i nie tylko prowokują powrót poglądu o możliwości gorącej wojny między supermocarstwami. Głównym jego rzecznikiem w Polsce jest wybitny znawca geopolityki, prezes Strategy & Future, a także wspolpracownik i kiedyś współzałożyciel „Nowej Konfederacji” Jacek Bartosiak. Pogląd ten, odnoszący się do jednej z najważniejszych spraw na świecie i niebezzasadny, zwłaszcza teraz, zasługuje zarazem na polemiczne potraktowanie. Mówiąc krótko, prawdopodobieństwo gorącej wojny amerykańsko-chińskiej jest wyższe niż w czasach zimnej wojny USA-ZSRS i może najwyższe właśnie w najbliższym czasie, a mimo to jest bardzo niskie, na granicy niemożliwości. Przemawia za tym siedem bardzo silnych argumentów. Zbyt duże ryzyko Po pierwsze – broń nuklearna. Jest raczej poza dyskusją specjalistów, że w razie amerykańskiego uderzenia nuklearnego, Chiny stać na...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.