Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

#27 Kto zabił Prigożyna? BRICS jako coraz bardziej dziwaczny sojusz, a Iran celuje do Izraela – Nowakowski, Gajda, Sadłowski, Masztafiak

Tajemnica śmierci Jewgienija Prigożyna i karuzela nazwisk gotowych zająć jego miejsce, szczyt BRICS w Johannesburgu, gdzie Indie coraz śmielej rzucają wyzwanie Chinom - kto zostanie liderem Globalnego Południa? Oraz Iran mierzący do Izraela - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym Nowej Konfederacji
23 sierpnia 2023 w katastrofie samolotu ginie Jewgienij Prigożyn, który jeszcze niedawno rzucił wyzwanie kremlowskiej elicie podczas swojego marszu na Moskwę. Katastrofa brazylijskiego Embraera nie zostanie jednak zbadana zgodnie z międzynarodowymi standardami, co rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy uzasadnia wewnątrzpaństwowym charakterem lotu. Kogo wzmocniła, a kogo osłabiła wiadomość o śmierci przywódcy grupy Wagnera? W południowoafrykańskim Johannesburgu obył się szczyt państw BRICS, który już w styczniu 2024 rozszerzy się o sześć kolejnych gospodarek. Coraz śmielej jednak Indie rzucają wyzwanie Chinom. Czy Xi Jinping pojawi się na szczycie państw G20, który już wkrótce odbędzie się w New Delhi?   W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują: amb. Jerzy Marek Nowakowski - historyk, dziennikarz, publicysta i polityk. Podsekretarz stanu w...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz