Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

PO-PIS: O dwóch takich, co podzieliły Polskę – Dudek, Zybertowicz, Śpiewak, Zaremba, Sękowski

Debata stacjonarna zorganizowana z okazji premiery książki ''O dwóch takich, co podzieliły Polskę'' prof. Antoniego Dudka, która wydana jest przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji!

Na czym dziś opiera się duopol i polaryzacja na polskiej scenie politycznej? Czy nie zmieniła ich sytuacja międzynarodowa i wybuch wojny na Ukrainie? Czy zmiana pokoleniowa podmywa podział polityczny ustanowiony od 2005 roku? I w końcu kto go załamie ostatecznie – może już w kolejnych wyborach?

Udział w dyskusji biorą:

  • prof. Antoni Dudek – autor książki „O dwóch takich, co podzieliły Polskę”. Politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych UKSW. Były przewodniczący Rady IPN, autor książek dotyczących polskiej myśli politycznej;
  • prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, do 2020 r. wykładowca i profesor nadzwyczajny UMK, doradca społeczny prezydenta RP, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego;
  • prof. Paweł Śpiewak – socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych UW. Były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego;
  • Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz i publicysta m.in. Rzeczpospolitej, komentator polityczny i krytyk teatralny;
  • Stefan Sękowski – zastępca dyrektora Nowej Konfederacji. Politolog, dziennikarz, tłumacz, współpracownik Polskiego Radia Lublin, współautor “Upadłej praworządności”.
W roli moderatora Michał Kolanko – dziennikarz Rzeczpospolitej zajmujący się polityką, wcześniej współtwórca serwisu 300polityka.pl, autor książki „Game changer. Za kulisami polityki”.
Nagranie debaty odbyło się 31 maja 2022 na terenie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki. Współorganizatorzy: Centralny Przystanek Historia IPN im. Janusza Kurtyki.

Materiał dostępny również w serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “PO-PIS: O dwóch takich, co podzieliły Polskę – Dudek, Zybertowicz, Śpiewak, Zaremba, Sękowski”

  1. PI Grembowicz pisze:

    … nowy okrągły stół bis…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz