Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zadbajmy o siłę gospodarczą Polski!

Dziś mamy PKB na głowę wg parytetu siły nabywczej wyższe niż Węgrzy i niewiele już niższe niż Hiszpanie. Problem niedostatku narodowego kapitału pozostaje jednak istotny. Jak mu zaradzić?
Wesprzyj NK
Dmowskiemu sen z powiek spędzał problem niedostatku polskiego kapitału, nawarstwiony przez wieki i ugruntowany społeczną strukturą. Strukturą, w której Żydzi dominowali w szeregu nowoczesnych gałęzi gospodarki Jeden z ojców polskiej niepodległości, Roman Dmowski, został wyklęty przez liberalne salony III RP za antysemityzm. I antyżydowski niewątpliwie był, czego nie ma najmniejszego sensu dziś bronić. Czy jednak nie za rzadko się zastanawiamy, z jakiego powodu Dmowski wybrał taką postawę? Otóż jego antysemityzm miał przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, charakter ekonomiczny. Dmowskiemu sen z powiek spędzał problem niedostatku polskiego kapitału, nawarstwiony przez wieki i ugruntowany społeczną strukturą. Strukturą, w której Żydzi dominowali w szeregu nowoczesnych gałęzi gospodarki, utrudniając wymarzoną przez nestora polskiego nacjonalizmu akumulację narodowego kapitału. Dmowski bardzo sumiennie odrobił bowiem lekcję nowoczesnej...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Zadbajmy o siłę gospodarczą Polski!”

  1. Baltman pisze:

    Problem jest ważny i ciekawy. Natomiast zaczynanie od Dmowskiego trąci nieco myszką. Świat, w tym gospodarka, zmienił się drastycznie w ciągu ostatnich 100 lat. Prawdy z początku XX w. mają znikome odniesienia do współczesności. Otwarte granice, przepływy finansowe on-line, powszechny dostęp do informacji gospodarczych, ujednolicenie wzorców konsumpcyjnych w skali światowej itp., to kwestie, o których Dmowskiemu się nie śniło.
    Zanim się zastanowimy, jaką siłę gospodarcza ma Polska, trzeba zacząć od bardzo trudnego i niejednoznacznego zagadnienia ‒ czym jest w istocie siła gospodarcza państwa w III dekadzie XXI w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo