Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dlaczego Polska nie powinna przyjmować euro? Dwa warunki powodzenia wspólnej waluty

Po przyjęciu wspólnego pieniądza gospodarka Włoch popadła w stagnację, a gospodarki Słowacji i Słowenii utraciły dynamizm. Dzieje się tak dlatego, że Europa nie spełnia warunków, przy których wspólna waluta jest korzystna.
Wesprzyj NK
Dla rodzimych elit euro stanowi magnes, do którego ich przedstawiciele pędzą niczym opiłki żelaza. Jak wskazywałem jednak w poprzedniej wypowiedzi, większość państw, które przyjęły wspólną walutę, nie uzyskała oczekiwanych korzyści. Średnie tempo wzrostu w strefie euro było wolniejsze od tego w UE. Po przyjęciu wspólnego pieniądza gospodarka Włoch popadła w stagnację, a gospodarki przedstawicieli naszego regionu (Słowacji i Słowenii) utraciły dynamizm. To zjawisko nie budzi najmniejszego zdziwienia, ponieważ strefa euro nie stanowi optymalnego obszaru walutowego. Ratowanie gospodarki Kalifornii poprzez poważną obniżkę stopy procentowej może spowodować hossę na giełdzie w Nowym Jorku i przegrzanie gospodarki w tym stanie Optymalny obszar walutowy to teren, na którym mamy do czynienia z gospodarką o podobnej strukturze. Inaczej mówiąc – każdy dział gospodarki jest równomiernie...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

profesor ekonomii i finansów (Hollins University). Główne obszary zainteresowań naukowych: europejska integracja gospodarcza, makroekonomia porównawcza, polityka pieniężna, ekonomiczna i polityczna transformacja Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r. oraz historia gospodarcza Polski. Stały współpracownik dwumiesięcznika "Aracana" i tygodnika "Idziemy". Autor kilkuset prac naukowych i artykułów prasowych w języku angielskim i polskim.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Dlaczego Polska nie powinna przyjmować euro? Dwa warunki powodzenia wspólnej waluty”

  1. Konfederatka pisze:

    Wreszcie zagadnienie zostało wyjaśnione w sposób prosty i zrozumiały !!! I na konkretnym przykładzie gospodarki USA. Dziękuję, na taki artykuł czekałam od lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo