Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wolny handel w Azji? O RCEP, Chinach i USA | Jarosław Walkowicz

Czym nowo podpisana umowa o wolnym handlu w Azji właściwie jest? Co oznacza ona dla światowej gospodarki? Czy Pekin podpisując RCEP ostatecznie pokonał Waszyngton w regionie Azji i Pacyfiku?

 

O RCEP, czyli Wszechstronnym Regionalnym Partnerstwie Gospodarczym podpisanym pod koniec 2020 roku przez 15 państw Azji i Pacyfiku w naszym podcaście opowiada Jarosław Walkowicz – twórca wydarzeń Nowej Konfederacji. Badawczo specjalizuje się w polityce Azji Wschodniej, w tym chińskiej, a także w bezpieczeństwie międzynarodowym.

 

 

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz