Wojna wisi na włosku. UE napomina Turcję|Niezbędnik Zagraniczny NK 2.04-9.04.2021

Jakie nowe decyzje podjęła Rosja? Co dzieje się w Irlandii Płn. po brexicie? Jakie są pozytywne (?) skutki pandemii?
Wojna rosyjsko-ukraińska wisi na włosku. Jak sygnalizowaliśmy w Niezbędniku już tydzień temu – mnożą się incydenty prowokowane przez wschodnioukraińskich separatystów i władze Federacji Rosyjskiej, w ostatnich dniach zginęło kolejnych pięciu ukraińskich żołnierzy, a sytuacja bardzo przypomina lato roku 2008 i przygotowania Rosji do uderzenia na Gruzję. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało właśnie, że przenosi ponad 10 okrętów marynarki wojennej, w tym jednostki desantowe i artyleryjskie, z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne; oficjalnie – „aby włączyć je do udziału w ćwiczeniach”. „Rosja ma więcej żołnierzy na wschodniej granicy Ukrainy niż kiedykolwiek od 2014 roku, kiedy to zaanektowała Krym i poparła działania separatystów” – ujawniła w czwartek sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki, wyrażając w imieniu władz USA zaniepokojenie nasilającą się „rosyjską agresją”....

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.