Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Widmo federalizacji krąży nad Europą. Zaproponujmy Nową Solidarność Europejską

Jeżeli Włochy są zalewane falami migracyjnymi, to powinny mieć prawo do kształtowania polityki Unii w tym zakresie. Jeżeli wschodnia flanka jest zagrożona agresją rosyjską, to Polska powinna definiować politykę UE wobec Rosji
Wesprzyj NK
26 X Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przegłosowała pakiet zmian w Traktatach Europejskich. Zmiany te idą konsekwentnie w kierunku budowania w pełni federalnych instytucji europejskich i wprowadzania mechanizmów większościowych przy jednoczesnym ograniczaniu, a nawet likwidacji prawa weta. Jeżeli proponowane zmiany weszłyby w życie, mielibyśmy nie Unię Europejską, a silnie scentralizowane Państwo Europejskie. Propozycje te są wyrazem poważnych tendencji wewnątrz UE. Nie będziemy się jednak zajmować nimi szczegółowo. Zapisy formalne są funkcją koncepcji politycznych. Polityka jest najważniejsza. Jesteśmy w trakcie fundamentalnych zmian na globalnej mapie geopolitycznej, a Europa musi się w nich odnaleźć. Europa już od dawna tkwi w kryzysie demograficznym, którego skutki przez wiele lat były „klajstrowane” przez legalną i nielegalną imigrację Unia Europejska jest unikatowym tworem w historii. Nie...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

stały współpracownik Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski, jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, publicysta, przedsiębiorca i menadżer, w latach 2011 – 2016 Vice prezes i Prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w latach 2016 – 2020 Vice Prezes i prezes Banku Pocztowego. Od 2023 roku prezes Rafako SA. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Autor książek "Polska w nowym świecie" i  "Świat w cieniu wojny".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Widmo federalizacji krąży nad Europą. Zaproponujmy Nową Solidarność Europejską”

 1. Marcin Ledworowski pisze:

  Panie Robercie.
  Zgadzam się praktycznie ze wszystkimi tezami dotyczacymi federacji Europejskiej.
  Mam parę swoich komentarzy.
  1. Aby zrównowazyć rozwój Nowej Europy (Nowej Konfederacji Europejskiej ????) i ośrodki powinniśmy zaprosić do niej ponownie Wielką Brytanię. I zadbać o jej silną rolę w kwadracie weimarsko-londyńskim (UK+DE+FR+PL). Brytyjczycy są na to gotowi – ale nie chcą wracać do biurokracji europejskiej. Jak tą biurokrację więc zmienić ? Może władze wykonawcze Europy powinny mieć silniejszy mandat od wyborców ?

  2. Finansowanie polskich i włoskich problemów – TAK,
  To jest świetny pomysł…
  Ale… Europa jest za miękka!
  Z jednej strony musimy otworzyć się na legalną migrację – postepować wobec potencjalnych migrantów jak USA i Kanada w przeszłosci – zapraszać tych, którzy coś wniosą do Europy ( lekarzy, naukowców, informatyków, biologów). Ukraina i Mołdawia są w naszej sferze kulturowej i widać jak łatwo intgeruja się z naszymi społeczeństwami.
  To oczywista oczywistość.
  Z drugiej strony Europa musi zatrzymywać nielegalnych imigrantów, zatrzymywać łodzie ( model australijski) i odsyłać tych którzy łamią zasady bez wahania.
  3. Wojna Hamas-Izrael jest nowym czynnikiem ryzyka. W tym komentarzu tego nie rozwinę..
  4. Technologia i sztuczna inteligencja.
  Europa nie ma własnej chmury – więc nie będzie miała zasobów technologicznych do zbudowania własnego modelu sztucznej inteligencji.
  Żeby zasilić i podtrzymywać model AI trzeba mieć praktycznie nieograniczone zasoby – a tak jest z amerykańskimi czy chińskimi bigtechami.
  I to jest fundament – najpierw chmura – potem własne AI.
  Czy własne europejskie AI jest niezbędne ? Zakładając wieczny sojusz anglosaski i kwadrat weimersko londyński – NIE JEST.
  Ale z jakichś względów Europa zbudowała np. Galileo – i postanowiła uniezależnić się od amerykańskiego GPS. Z jakiegoś powodu samochody Mercedes, Audi ciągle są produkowane a nie tylko Buicki i Tesle.
  Te kwestie trzeba pogłębić i dać sobie czas na analizę.
  5. Wspólna polityka zbrojeniowa
  TAK. Wspólna armia – NIE – ale w ramach NATO wspólne jednostki i działania TAK..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo