USA i Iran podbijają piłeczkę

Irańczycy mogą nie pałać wielką miłością do islamskiej republiki, ale być może jeszcze bardziej nie życzą sobie amerykańskiej marionetki. Jedynym skutecznym narzędziem w relacjach USA z Iranem okazały się dotąd sankcje ekonomiczne
Od wielu lat przy okazji wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie pojawia się zagrożenie starciem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Oficjalną przyczyną konfliktu jest irański program atomowy, jednak trzeba zauważyć, że problem jest dużo szerszy. Państwa te mają kompletnie sprzeczne interesy na Bliskim Wschodzie,  podobnie jak ich sojusznicy. Wielokrotnie w historii mówiono o ryzyku wybuchu konfliktu, jednak ani Iran, ani Stany Zjednoczone nigdy na rozstrzygające militarne starcie się nie zdecydowały, ograniczając się do rywalizacji np. w Syrii czy Jemenie. Amerykanie wysłali w rejon Zatoki Perskiej lotniskowiec, Irańczycy zapowiadają, że są gotowi na konfrontację Podpisanie porozumienia atomowego wydawało się rozwiązaniem korzystnym dla każdej ze stron, gdyż wprowadzało stabilizację. Iranowi pozwalało przerwać izolację, w tym uwolnić jego gospodarkę od bolesnych sankcji ekonomicznych bijących...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, prawnik z doświadczeniem managerskim w branży nieruchomości, ekspert w zakresie prawa oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej polityki zagranicznej i Bliskiego Wschodu. Współautor książki "Młoda myśl wschodnia", wydanej przez Kolegium Europy Wschodniej. Pisał w portalach PolitykaGlobalna.pl, portalu BiznesAlert i Defence24 (autor raport specjalnego pt. "Rozgrywka wokół programu atomowego Islamskiej Republiki Iranu").  Miłośnik piłki nożnej i polskiego owczarka podhalańskiego. Na Twitterze@PatrykGorgol