Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

UNIA EUROPEJSKA W KRYZYSIE EGZYSTENCJALNYM?

Dalsze trwanie w marazmie może doprowadzić do chaosu i rozpadu Unii. Brexit, wybór Donalda Trumpa i fala buntu przeciw globalizacji oraz dominacji rynków były ciosem w fundamenty Unii Europejskiej. Raport prof. Bogdana Góralczyka, politologa, sinologa, dyrektora Centrum Europejskiego UW przedstawia diagnozę i możliwe drogi wychodzenia z unijnego kryzysu.

Streszczenie raportu prof. Bogdana Góralczyka

  • Dalsze trwanie w marazmie może doprowadzić do chaosu i rozpadu Unii.
  • Brexit, wybór Donalda Trumpa i fala buntu przeciw globalizacji oraz dominacji rynków były ciosem w fundamenty Unii Europejskiej.
  • Raport prof. Bogdana Góralczyka, politologa, sinologa, dyrektora Centrum Europejskiego UW przedstawia diagnozę i możliwe drogi wychodzenia z unijnego kryzysu.

Wiele wskazuje na to, że ostateczne rozwiązanie będzie wyborem między „unią wielu prędkości”, forsowaną przez Niemcy i „twardym jądrem” forsowanym przez Francję

  • Część polityków chce wzmocnić i przyśpieszyć integrację Unii ( E. Macron, J.-C. Juncker) – zakładają wspólny budżet, wspólne podatki, wspólną armię; Macron stawia też na przeciwstawienie się nacjonalizmom i obronę gospodarki przed USA i Chinami.Najbardziej niebezpieczne dla Polski wizje mówią o „Europie dwóch prędkości” z  „twardym jądrem” (wizja promowana przez Francję i Macrona): w „twardym jądrze” znalazłyby się Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, natomiast Polska – na pewno nie.
  • Inni politycy są zwolennikami ostrożnej integracji (np. D. Tusk) – wg ich wizji, należy wspólnotę budować powoli i stopniowo, nie tworzyć póki co wspólnego budżetu i silnej jedności politycznej.Angela Merkel jest zwolenniczką „Unii wielu prędkości”, w której każde państwo integruje się z UE w swoim tempie, przyjmowane są tylko te wspólne inicjatywy, które wszyscy mogą zaakceptować.
  • W obecnym kryzysie kluczowa jest rola Niemiec, dlatego dla Polski korzystna jest raczej współpraca z Niemcami niż konflikt.

Gdy patrzymy na Unię Europejską, wyłania się przed nami obraz organizmu w stanie gorączki i wewnętrznego rozedrgania; organizmu, który wymaga natychmiastowej kuracji

  • Tymczasem w Europie nasilają się tendencje do buntu:
    • Kryzys w Grecji wskazał na trudności w strefie euro, brak kontroli nad walutą niewystarczające respektowanie interesów państw członkowskich przez Europejski Bank Centralny.
    • Grupa Wyszehradzka twardo sprzeciwia się napływowi imigrantów, dlatego E.Macron jako alternatywę dla niej wspiera „Trójkąt Sławkowski” (Austria, Czechy, Słowacja).
    • Węgry podważają podstawowe wartości Unii przez otwarcie na Wschód i „nieliberalną demokrację”.

 

Przeczytaj cały raport

 

politolog i sinolog, profesor. Dyrektor Centrum Europejskiego UW w latach 2016-2020. Był również ambasadorem Polski na Filipinach, w Tajlandii oraz w dawnej Birmie w latach 2003-2008. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi we współczesnym świecie. Specjalizuje się w tematyce Chin. Bogdan Góralczyk pracował jako profesor wizytujący na zagranicznych uniwersytetach, w tym na terenie Chin i Indii. Autor wielu pozycji poświęconych Państwu Środka, w tym książki "Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" oraz "Nowy Długi Marsz. Chiny w erze Xi Jinpinga"

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo