Taśmy Obajtka. Monowładza partyjna w pełnej krasie

Do obrony reputacji prezesa Orlenu ekipa rządząca rzuciła wszystkie siły: od skarbu państwa po aparat propagandowy. Ten przykład świetnie obrazuje, jak w praktyce funkcjonuje obecny system sprawowania władzy
„Taśmy Obajtka” to nie jest afera zdolna wywrócić układ rządowy. W zbyt małym stopniu zaangażowani są w nią ludzie ze szczytów władzy. Co prawda jej główny bohater to wysoko postawiony prezes jednej z największych polskich spółek skarbu państwa, typowany przez niektórych nawet na premiera. Jednak kontrowersje związane są z czasem, kiedy był włodarzem Pcimia, a takich Pcimiów są w Polsce przecież setki. Nie jest to jednak kapiszon, jak chcieliby niektórzy. To świetne studium przypadku, ukazujące jak w soczewce, na czym polegają patologie systemu monowładzy partii (czy też: partyjnej), o którym pisałem w tekście otwierającym blok miesiąca w marcu. Pod koniec lutego 2021 roku w „Gazecie Wyborczej” ukazuje się artykuł oparty na nagraniach z 2009 roku z których wynika, że Daniel...

Zastępca dyrektora "Nowej Konfederacji". Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik "Do Rzeczy", publicysta Polskiego Radia Lublin. Publikował i publikuje też m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Frondzie"; i portalu Rebelya.pl. Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek "W walce z Wujem Samem", "Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku" oraz "Mała degeneracja". Mąż, ojciec trójki dzieci. Mieszka w Lublinie.