Strefa euro: od kryzysu do kryzysu

Wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego stawia pod znakiem zapytania prowadzenie przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego, a bez niego trudno sobie wyobrazić dalsze uczestnictwo Włoch w strefie euro
„Czy to jest już naprawdę koniec (euro – przyp. KD)?” Taki tytuł zdobił okładkę tygodnika „The Economist” z 26 listopada 2011 r., gdyż w obliczu faktycznej niewypłacalności Grecji, Irlandii, Portugalii i Cypru wydawało się, że dni wspólnej waluty są policzone. Euro uratował Mario Draghi, który za przykładem amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), wcielił w życie luzowanie ilościowe (QE, ang. quantitative easing – szerzej na temat QE pisałem na tych łamach 9.04.2020). Nie znaczy to jednak, że QE zastosowane przez Europejski Bank Centralny rozwiązało wszystkie kłopoty związane z istnieniem euro. Wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK) z 5 maja 2020 r. w pełni ujawnił niedociągnięcia tego projektu. Historia gospodarcza ostatnich dwu wieków pokazuje, że za pieniądzem musi stać państwo, które posiada zdolność...

profesor ekonomii i finansów (Hollins University). Główne obszary zainteresowań naukowych: europejska integracja gospodarcza, makroekonomia porównawcza, polityka pieniężna, ekonomiczna i polityczna transformacja Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r. oraz historia gospodarcza Polski. Stały współpracownik dwumiesięcznika "Aracana" i tygodnika "Idziemy". Autor kilkuset prac naukowych i artykułów prasowych w języku angielskim i polskim.