fbpx

Rosja przegrywa wojnę. Drony nad Morzem Północnym | Niezbędnik Zagraniczny NK 1-7.10.2022

Dlaczego OPEC+ obniża wydobycie ropy? Czy w Bośni sfałszowano wybory? Kto uszkodził Nord Stream 2?
Rosja przegrywa wojnę z Ukrainą – wedle informacji, ujawnionych w czwartek podczas odprawy wyższych wojskowych w Kijowie przez gen. Ołeksija Gromowa, ukraińskie siły zbrojne przesunęły się o około 55 km w ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku kontrofensywy w regionie Charkowa, wyzwalając 93 miejscowości i ponad 2,4 tys. kilometrów kwadratowych terytorium.  Gromow dodał, że obecnie wojska rosyjskie są w stanie koncentrować się jedynie na opóźnianiu ukraińskiego natarcia, a niedawne odzyskanie ważnego węzła kolejowego w Kupiańsku „znacznie skomplikowało rosyjską logistykę na tym obszarze”. Jednocześnie w Rosji ujawniane są kolejne skandale, związane z trwającą „mogilizacją”, czyli masowym poborem rezerwistów i wysyłaniem ich na front bez stosownego przeszkolenia. Od jej ogłoszenia już niemal 700 tys. mężczyzn opuściło kraj, aby uniknąć tego losu –...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.