Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w TOK FM: Senat nie jest w stanie niczego trwale powstrzymać

Czy opozycja będzie w stanie wykorzystać swoją przewagę w Senacie? O tym w TOK FM mówił Bartłomiej Radziejewski

“Optymizm opozycji wiązałbym z tym, czego nie zdążyliśmy powiedzieć chyba na początku, z drugim wymiarem mówienia o granicach zwycięstwa pisowskiego czy wręcz porażkach PiS, czyli powracającym znów myśleniu życzeniowym. Dużo słyszałem takich głosów, byłem na jednym z opozycyjnych wieczorów wyborczych w niedzielę i miałem generalne wrażenie cmentarnego nastroju przełamywanego w sposób sztuczny właśnie przez zaklinanie rzeczywistości, że tak naprawdę to wygraliśmy tylko straszna ordynacja poplątała nam kroki, mamy więcej głosów, to początek końca PiS-u, jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. To typowe zaklinanie rzeczywistości. (…) Zobaczymy jaki realny użytek zrobi z Senatu opozycja, natomiast pamiętajmy, że Senat jest w stanie wstrzymać procedowanie ustawy na 30 dni i ma inicjatywę ustawodawczą, natomiast niczego co PiS będzie chciał zrobić Senat trwale nie jest w stanie powstrzymać, więc to jest rola trochę więcej niż kosmetyczna delikatnie modyfikująca. Pytanie jaki będzie z tego użytek. Natomiast opozycja nie pierwszy raz zdradza oznaki myślenia życzeniowego i zaklinania rzeczywistości.”

Link do audycji

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz