Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Poprawczaki to nie anachronizm

Kiedyś młodzi byli po prostu zdemoralizowani. Teraz mamy przede wszystkim uzależnienia, wobec których demoralizacja jest właściwie wtórna. To mocno komplikuje proces resocjalizacji, bo wymaga zastosowania konkretnych terapii.
Wesprzyj NK
Czy to co widzimy choćby w filmie Jana Komasy „Boże Ciało” oddaje prawdziwy obraz zakładów poprawczych w Polsce? Czy poprawczak to miejsce demoralizacji, trudna do przetrwania kara, siedlisko patologii – nie tylko wśród wychowanków, ale i wśród wychowawców? W filmie mamy oczywiście obraz przejaskrawiony, często jednostronny. Dla zwiększenia atrakcyjności wyeksponowane są właśnie zdarzenia patologiczne. Wokół zakładów poprawczych w przestrzeni publicznej narosło wiele mitów, ale jest też w nich część prawdy. Wśród około 30 zakładów, które funkcjonują w Polsce są bowiem i takie, w których dochodzi do pewnych niewydolności i nieprawidłowości. Jednak zdecydowanie, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, opierając się na 20 latach doświadczenia „w branży”, że część placówek co najmniej poprawnie realizuje swoją misję. Czyli nie jest tak źle jak...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Członek zespołu Nowej Konfederacji. Zawodowo zajmuje się public relations, public affairs, media relations, fundraisingiem i koordynacją projektów. Pracowała dla agencji PR, polityków, organizacji pozarządowych i szkół językowych. Ukończyła filologię polską i nauczanie języka angielskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Kilkukrotna medalistka Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce.
absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki w obrębie pedagogiki resocjalizacyjnej. Adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego oraz wykładowca PWSH Pomerania w Chojnicach. W ramach praktyki zawodowej specjalista sądowy w zakresie pedagogiki (pracownik II Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów w Chojnicach przy Sądzie Okręgowym w Słupsku) oraz nauczyciel w placówce diagnostyczno-resocjalizacyjnej (Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach). Zainteresowania naukowe skupia wokół diagnozy, metodyki oraz efektywności w resocjalizacji nieletnich. Autor publikacji naukowych w czasopismach oraz opracowaniach pod redakcją naukową, recenzji publikacji naukowych, promotor i recenzent kilkuset prac licencjackich oraz magisterskich.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
5 257 / 26 000 zł (cel miesięczny)

20.22 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo