Szkoła nie przygotowuje do życia we współczesnym świecie. Czas na decentralizację

Czy jest możliwa centralnie przeprowadzona reforma edukacji w kraju tak spolaryzowanym przez polityczne emocje, rozkręcające się – z niewielkimi pauzami – od upadku systemu komunistycznego?
Przekonanie o tym, że polski system edukacji jest anachroniczny i nie przygotowuje uczniów na zmaganie się z problemami współczesnego świata jest w Polsce powszechne. Zmiany w tym systemie, wdrażane na poziomie operacyjnym przez ostatnie lata, nie zadowalają nikogo. Publiczne spory, które toczymy o kształt systemu oświatowego, dyskutując na temat rozwiązań organizacyjnych (gimnazja, czy nie; zadania domowe, czy nie) lub programowych (HiT czy inna narracja polityczno-historyczna; religia czy etyka), potrafią być bardzo gorące. Jednak mimo ostrości ich form wieje od nich intelektualną martwotą i semantyczna pustką. Rzeczywista reforma systemu edukacji w Polsce wymaga czegoś więcej niż prób wymyślenia rozwiązań organizacyjnych i programowych, które będzie można oprzeć o jakąś, chwiejną z natury, parlamentarną większość. Wymaga, jak sądzę, najpierw ponownego uświadomienia sobie, że...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, absolwent UAM na kierunku fizyka teoretyczna. Sekretarz redakcji i dziennikarz drugiego po Gazecie Wyborczej prywatnego tytułu prasowego w Polsce: Wielkopolskiej Gazety Handlowej. Członek zespołu redakcyjnego, a później również wydawca pisma konserwatystów i liberałów „Stańczyk”. Publikował też w tygodnikach „Najwyższy Czas!” i „Solidarność”. Przedsiębiorca. Zajmuje się tematyką złożoności i jej wpływem na zarządzanie we wszystkich jego aspektach, szczególnie w kontekstach psychologii behawioralnej i ewolucyjnej, biologii, medycyny, teorii sieci, teorii chaosu i probabilistyki. Zwolennik wprowadzenia nowych pojęć zdolnych opisywać złożoność współczesnego świata i jej konsekwencje. Na łamach Nowej Konfederacji zaproponował pojęcie Naszyzmu i nową definicję Teorii Ograniczeń (Theory od Constraints – TOC). Miłośnik dobrego wina w każdej postaci – białego, żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego oraz bąbelkowanego na wszelkie możliwe sposoby.

Możliwość komentowania została wyłączona.