Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska w nowym świecie – wstęp

Na naszych oczach rodzi się nowy świat. Wychodzimy z czasów „międzyepoki”, czyli – z definicji – z okresu przejściowego.
Wesprzyj NK

Poczucie tego, że następuje jakieś głębsze przekształcenie, jest powszechne. Cały kompleks zmian cywilizacyjnych, społecznych, gospodarczych, politycznych i geopolitycznych powoduje, że dostrzegamy zarysy nowej epoki. Obserwując, z pewnym niepokojem, skalę przezmian, poszukujemy twardych punktów odniesienia, które pozwolą nam, to rodzące się nowe zrozumieć i oswoić.

>>>KUP KSIĄŻKĘ „POLSKA W NOWYM ŚWIECIE<<<

Wiek XIX, który narodził się w trakcie rewolucji francuskiej, był czasem oświecenia, budzących się i rozkwitających nacjonalizmów, ale też – węgla i pary, które napędzały pierwszą globalizację. To również wiek, w którym Zachód i, przede wszystkim, Europa zdominowały cały świat. Zakończył się rzezią młodych ludzi na frontach I wojny światowej i upadkiem starych imperiów. Dla Polski koniec XIX wieku oznaczał powrót, po ponad stuletniej niewoli, niepodległego państwa na mapę świata. Z chaosu lat Wielkiej Wojny wyłonił się wiek XX. Było to stulecie wielkich, „postoświeceniowych” ideologii, potworności narodowego socjalizmu i komunizmu, globalnej konfrontacji dwóch systemów – komunistycznej Rosji i liberalnej Ameryki. To również czas, kiedy Zachód i Europa były u szczytu swojej potęgi, a to, co się działo na osi atlantyckiej, pomiędzy kontynentami amerykańskim i europejskim, determinowało światową politykę. W efekcie zwycięstwa w zimnej wojnie Stany Zjednoczone zostały jedynym globalnym imperium o nieporówny walnych w historii wpływach i potędze. W wieku XX kontrola nad ropą naftową oznaczała najpierw strategiczną przewagę, a później decydowała o dystrybucji bogactwa pomiędzy krajami. Na samym końcu ropa naftowa napędziła ostatnią falę globalizacji. Gdyby szukać symbolicznej daty końca wieku XX, byłyby to lata 2020–2021, czyli czas pandemii koronawirusa. Nie z tego powodu, że sam wirus wywarł taki wpływ na wydarzenia światowe, ale dlatego, że epidemia ujawniła skutki procesów, które od dawna toczyły się globalnie. Do tej pory bardzo często uważano, że upadek komunizmu oznaczał koniec wieku XX, ale teraz wyraźnie widać, że lata 1990–2020 są klasyczną „międzyepoką”. To okres porządkowania świata na gruzach komunizmu i zimnej wojny. W międzyczasie, w cieniu globalnej „wojny z terrorem”, rodziło się nowe, którego zarysy już bardzo wyraźnie możemy dostrzec i opisać.

Gdyby szukać symbolicznej daty końca wieku XX, byłyby to lata 2020–2021, czyli czas pandemii koronawirusa. Nie z tego powodu, że sam wirus wywarł taki wpływ na wydarzenia światowe, ale dlatego, że epidemia ujawniła skutki procesów, które od dawna toczyły się globalnie.

W latach 2020–2021 zaczął się wiek XXI. To czas rewolucji energetycznej i cyfrowej, w której wyniku elektryczność będzie napędzała życie człowieka i całej gospodarki. Wiek XXI oznacza wielki powrót Azji jako jednego z najważniejszych kontynentów i cywilizacji. Następuje przeniesienie głównej osi światowej polityki z Atlantyku na Pacyfik. Nasila się konfrontacja amerykańsko-chińska, wobec której będzie się odnosiła polityka we wszystkich częściach globu. To również wyzwania cywilizacyjne związane z rewolucją cyfrową, światem sztucznej inteligencji, podbojem i komercjalizacją kosmosu. Wszystko to powoduje konieczność przemyślenia na nowo istoty naszego człowieczeństwa, roli jednostki i wspólnoty w świecie tak mocno uzależnionym od technologii.

Skala zmian, które następują w polityce i życiu człowieka, oznacza, że wchodzimy w zupełnie nową epokę w historii ludzkości. Elektryczność, Pacyfik, konfrontacja amerykańsko-chińska, konfrontacja strategiczna w kosmosie, eksploracja kosmosu, cyfryzacja przenikająca życie człowieka w każdym aspekcie – Szanowni Państwo – witamy w XXI wieku.

>>KUP KSIĄŻKĘ „POLSKA W NOWYM ŚWIECIE<<<

 

Wesprzyj NK
Członek rady programowej Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski, jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, publicysta, przedsiębiorca i menadżer, w latach 2011 – 2016 Vice prezes i Prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w latach 2016 – 2020 Vice Prezes i prezes Banku Pocztowego. Od 2023 roku prezes Rafako SA. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Autor książek "Polska w nowym świecie" i  "Świat w cieniu wojny".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo