Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Pokoleniowy przekręt

Jeśli masz poniżej 40 lat, to wiedz, że numer, który wywinęło ci pokolenie twoich rodziców i dziadków, jest nie do powtórzenia. Ty już nie podrzucisz rachunków swoim dzieciom
Wesprzyj NK
Jeśli masz poniżej 40 lat, to wiedz, że numer, który wywinęło ci pokolenie twoich rodziców i dziadków, jest nie do powtórzenia. Ty już nie podrzucisz rachunków swoim dzieciom. Urządzenia społeczno-gospodarcze, które w połowie XX w. były przez chwilę sprawiedliwie i wydajne, instytucje takie jak system emerytalny czy sztywny rynek pracy zorganizowany wokół etatu powodują dziś, że pokolenia starsze obciążają młodzież i pokolenia nienarodzone nieproporcjonalnie dużą częścią kosztów starzenia się społeczeństwa. Zagniewani staruszkowie Kodeks pracy uprzywilejowuje pracujących (czyli starszych) i dostosowany jest do dużych przedsiębiorstw przemysłowych, w których pracują przeciętnie starsi, a nie przyjął się, bo nie mógł się przyjąć w małych firmach, w których pracują młodzi. Związki zawodowe trzymające przemysł i zachłanne korporacje zawodowe w usługach zabezpieczają miejsca starszych pracujących...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Ekonomista, analityk Instytutu Sobieskiego. Jego zainteresowania eksperckie obejmują: rynek radiowo-telewizyjny, prawo upadłościowe, fuzje i przejęcia, organizację rynku (industrial organization), polityka antymonopolowa, fiskalne konsekwencje starzenia się społeczeństwa. Absolwent wydziału ekonomii na Uniwersytecie Harvarda.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

3 odpowiedzi na “Pokoleniowy przekręt”

 1. DOCIEKLIWY 2 pisze:

  Artykuł to niestety lużny zbiór haseł w większości oderwanych od rzeczywistości do tego próbujący poróżnić pokolenia.

  Największe przekłamania:

  1. Twierdzenie, że jest jakaś jakościowa barriera i przełom w świadczeniach młodego i starego pokolenia. Świadczenia i uprawnienia maleją – systematycznie i stopniowo ale od roku 1980 r. i tak będzie w przyszlości. Dotyczy to praktycznie sytuacji na całym świecie. Boom był w latach ’60 ubiegłego wieku a teraz cały czas jest “z górki”

  2. Rola zwiazków zawodowych w obronie spraw pracowniczych po 1981 r. – jest w Polsce praktycznie ZADNA (a wręcz stanowiły “parasol” nad rządami wprowadzającymi posunięcia antypracownicze.)

  3. Mit o powszechnych przywilejach, które DZIŚ obowiązują.
  Jedyna grupa uprzywilejowana “cywilną” są rzeczywiście górnicy – no i wszyscy poza systemem powszechnym (służby mundurowe i specjalbe) – finansowani bezposrednio z budżetu.

  4. Mit o indeksacjach emerytur – wartość każdej emerytury systematycznie spada (mimo waloryzacji) o 1 do 3 % rocznie. po 10 latach to juz około 25 %.
  ======================
  Ad. 1

  Najkorzystniejsze warunki przechodzenia na emeryturę były w roku 1980 i 1981. Na pełną emeryturę mogły przechodzić nawet osoby po ukończeniu 45 roku życia.
  Kobiety 20 lat stażu pracy i II grupa inwalidzka (uzyskanie jej w tym okresie nie było takie trudne), lub z 30 letnim stażem i pracy w „warunkach szkodliwych”. Większość 45- latków pracujących w tych warunkach posiadało staż 30 letni – gdyż większość kończyła szkoły przyzakładowe i zaliczano im staż od 15 roku życia. To dolna granica wieku emerytalnego ale w różnych zawodach było podobnie.
  Podstawa naliczania świadczenia były zarobki z 1 roku, później 3 miesięcy a nawet był okres gdy podstawą były zarobki z 1 miesiąca. Praktycznie całe wydziały „pracowały” w pracach dodatkowych na emeryturę odchodzących pracowników (sztucznie zawyżano zarobki i przyznawano nagrody).

  Następnie z każdym rokiem było gorzej i jest tak do dziś. .Każdy kto przeszedł wcześniej na emeryturę miał warunki lepsze i relatywnie wyższą emeryturę od tego, który przechodzi później. Tak jest teraz i będzie w przyszłości.

  KAŻDY KOLEJNY MA GORZEJ OD POPRZEDNIEGO i tak od 30 lat – również tak będzie w przyszłości..

  Wie o tym każdy i gdy się pojawia jakakolwiek możliwość – gremialnie wszyscy składają wnioski emerytalne.

  Na marginesie – najbardziej “poszkodowanymi” w stosunku do poprzedników – są kobiety z rocznika 1954, następnie mężczyźni z rocznika 1949 oraz wszyscy, którzy przeszli na emeryturę w 2005 r.
  ———————————————-
  Ad. 4

  Średnia emerytura w Polsce to 1915,27 żł (31.12.2013 – brutto bez górników) stopa zastąpienia jedna z najniższych w Europie, iluzoryczna waloryzacja.
  Emerytury traca na wartości w tempie (1-3% rocznie = 25% po 10 latach pobierania).
  W Polsce waloryzacja ma wymiar propagandowy a nie rzeczywisty. Deprecjacja emerytur prowadzona jest w białych rękawicznach przy propagandowym nagłaśnianiu podwyżek.
  Wystarczy porównać jak waloryzuje się kapitał emerytalny a jak emerytury.
  Za 2013 r. kapitał – 4, 54 % a emerytury 1,6 %. Tak więc wszyskie emerytury straciły na wartości w 2013 r. minimum 2,94 % – i tak jest co roku.

 2. DOCIEKLIWY 2 - część II..... pisze:

  Celowa manipulacja – czy tylko brak matury z matematyki ???

  Sztandarowy zarzut:

  “Jak duża będzie skala niesprawiedliwości, sugeruje stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej płacy. Dla pokolenia seniorów wynosi ona ok. 60 proc., ale dla was, młodych, będzie to ok. 20 proc. ”

  – całkowicie mija się z prawdą.

  Fakt, że kolejne roczniki będa miały nieco gorzej – o czym pisałem powyżej ale skala zmian będzie znacząco nizsza.

  Przyjmijmy płace i wskaźniki z roku np. 2013 i zbadajmy “stopę zastąpienia” dla płacy średniej – po calkowitym wprowadzeniu nowego systemu emerytalnego (tę najmniej korzystną).No wy system emerytalny będzie dawał stopę zastąpienia równą dla wszystkich dochodów (jest proporcjonalny).

  Średnia płaca – 3.650,06 zł.
  składka emerytalna 19,52 %
  staż pracy 40 lat

  Kapital zgromadzony po przejściu na emeryturę 3.650,06 x 19,54 % x 12 miesiecy x 40 lat = 341.966,02 zł.
  LIczba miesięcy średniego trwania zycia dla osoby 67 lat = 195,7 miesiecy

  Wysokość emerytury 341.966,02 zł : 195,7 mies = 1747,55 zł.

  Umowna stopa zastąpienia – 1747,55 zł : 3650,06 zł /płaca/ = 47, 88 %

  Przy 45 letnim stażu pracy emerytura wyniesie odpowiednio 1966,00 zł – co daje stopę zastapienia 53,85 %.

  Podobno mają być jakieś zyski z OFE bądź na subkontach ZUS czyli stopy zastąpienia mogą być podobno jeszcze wyższe.
  Będzie na pewno gorzej niż dziś (głównie przy niskich dochodach) – ale gdzie tu 20 % ???!

 3. ziomal pisze:

  cały artykuł skwitować to można jednozdaniowo: na to co nam zgotował neoliberalizm, zaprowadźmy jeszcze więcej neoliberalizmu.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo