Podatek marketowy słusznie trafił do kosza

KE wykazała, że progresywny charakter stawek podatku handlowego działa na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych. Kto zna przepisy unijne wiedział wcześniej, że tak to się może skończyć. Komisja Europejska uznała, że polski podatek handlowy narusza unijne zasady pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że poprzez mechanizm progresywnych stawek przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami. W konsekwencji, podatek ten stanowiłby niedopuszczalną pomoc publiczną dla przedsiębiorców. Czy taka decyzja dziwi? Nie, każdy kto zna przepisy unijne wiedział już od etapu projektowania przepisów o podatku handlowym, że istnieje duże prawdopodobieństwo kwestionowania rozwiązań legislacyjnych forsowanych przez komisję posła Abramowicza i – jak podejrzewam z przymusu – przez Ministerstwo Finansów. Na wstępie należy dodać, że KE nie ingeruje w wewnętrzne regulacje państw członkowskich tak długo,...

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant na Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.