Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Podatek marketowy słusznie trafił do kosza

KE wykazała, że progresywny charakter stawek podatku handlowego działa na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych. Kto zna przepisy unijne wiedział wcześniej, że tak to się może skończyć.
KE wykazała, że progresywny charakter stawek podatku handlowego działa na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych. Kto zna przepisy unijne wiedział wcześniej, że tak to się może skończyć. Komisja Europejska uznała, że polski podatek handlowy narusza unijne zasady pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że poprzez mechanizm progresywnych stawek przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami. W konsekwencji, podatek ten stanowiłby niedopuszczalną pomoc publiczną dla przedsiębiorców. Czy taka decyzja dziwi? Nie, każdy kto zna przepisy unijne wiedział już od etapu projektowania przepisów o podatku handlowym, że istnieje duże prawdopodobieństwo kwestionowania rozwiązań legislacyjnych forsowanych przez komisję posła Abramowicza i – jak podejrzewam z przymusu – przez Ministerstwo Finansów. Na wstępie należy dodać, że KE nie ingeruje w wewnętrzne regulacje państw członkowskich tak długo,...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant na Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Komentarze

3 odpowiedzi na “Podatek marketowy słusznie trafił do kosza”

 1. HeS pisze:

  @Autor:”KE wykazała, że progresywny charakter stawek podatku handlowego działa na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych. ”

  Ciekawe, że progresywny podatek dochodowy nie jest tak postrzegany. To jest (za przeproszeniem:) zwykłe “pieprzenie w bambus”.

 2. Łukasz Praczyk pisze:

  To, że podatek handlowy nie przejdzie było jasne. Ważniejsze jest pytanie czy KE dopuscilaby do np. zamianę CIT na podatek obrotowy oodsetku innym w każdej branży?

  • Radek Piekarz pisze:

   Moim zdaniem nie dopuściłaby. Podatek obrotowy o charakterze powszechnym jest sprzeczny z prawem UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz