Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Ostatnia szansa na zmiany w polskiej energetyce

Jeśli w przewidywalnej przyszłości nic się w tym zakresie nie zmieni, grozi nam energetyczna katastrofa. Co zrobić, by jej uniknąć?
Średni wiek polskich elektrowni węglowych wynosi aktualnie około 40 lat, a większość z nich przekroczyła już okres eksploatacji, na jaki były zaprojektowane. Zatem nawet nowe inwestycje w Jaworznie, Kozienicach, Opolu czy Ostrołęce nie tylko nie wystarczą, by pokryć zwiększające się zapotrzebowania na energię elektryczną, lecz nawet nie doprowadzą do zastępowalności obecnych źródeł. W nie lepszej sytuacji pozostają niedoinwestowane przez lata sieci elektroenergetyczne, które wymagają pilnych nakładów zarówno w ramach twardej infrastruktury, jak i w obszarze automatyki oraz systemów zarządzania. To nie od wdrażanych strategii rządowych, programów grantowych i liczby innowacyjnych przedsiębiorstw będzie zależał sukces gospodarczy państwa w XXI wieku, lecz od tego, czy jego obywatele będą mieli swobodny dostęp do stosunkowo niedrogiej energii elektrycznej Podobnie przedstawia się sytuacja w polskim...

Czytaj więcej bezpłatnie!

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Zaloguj się
prawnik, specjalista ds. publicznego prawa gospodarczego, przedsiębiorca działający w branży energetycznej, działacz społeczny, współautor raportów i artykułów branżowych oraz prelegent licznych szkoleń i konferencji.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Ostatnia szansa na zmiany w polskiej energetyce”

  1. Sailor pisze:

    Bardzo ciekawa analiza, pokazująca nie tylko zagrożenia ale i drogi wyjścia z impas jaki nas może czekać. Oby więcej takich głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz