fbpx

Nowy ład własnościowy w Polsce? Kłótnie rodzinne nie zniszczą przedsiębiorstwa

Śmierć przedsiębiorcy w Polsce często oznacza koniec firmy. Ustawa o fundacji rodzinnej jest krokiem w stronę rozwiązania tego problemu. Wiążą się z nią jednak trzy problemy
Śmierć polskiego przedsiębiorcy często oznacza koniec dobrze prosperującej firmy rodzinnej. Niezaplanowanie sukcesji, rozdrobnienie majątku przez spadkobierców, spory na tle spadkowym, brak narzędzi do prowadzenia firmy rodzinnej – to olbrzymie systemowe problemy, uderzające w tego typu przedsiębiorstwa. Problemy szczególnie bolesne w kraju, w którym przedsiębiorcy często musieli zaczynać bez dostępu do kapitału lub z niewielkim dostępem, a dziś, w dobie globalizacji, muszą stawić czoła zagranicznej konkurencji. A ta ma od lat dostęp do narzędzi pozwalających uniknięcia powyższych problemów. W polskim systemie prawa brakowało do tej pory instytucji, która pomogłaby właścicielom firm zaplanować sukcesję i alokować majątek. Co prawda stworzono możliwość powołania zarządców sukcesyjnych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak nie było to rozwiązanie kompleksowe, gdyż zarządca tymczasowo może zarządzać jedynie częścią majątku....

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, prawnik z doświadczeniem managerskim w branży nieruchomości, ekspert w zakresie prawa oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej polityki zagranicznej i Bliskiego Wschodu. Współautor książki "Młoda myśl wschodnia", wydanej przez Kolegium Europy Wschodniej. Pisał w portalach PolitykaGlobalna.pl, portalu BiznesAlert i Defence24 (autor raport specjalnego pt. "Rozgrywka wokół programu atomowego Islamskiej Republiki Iranu").  Miłośnik piłki nożnej i polskiego owczarka podhalańskiego. Na Twitterze@PatrykGorgol