Niezbędnik Zagraniczny NK: 18.12.2020-8.01.2021

COVID nie odpuszcza, za to po zamieszkach odpuszcza (chyba) Donald Trump, poddany globalnemu ostracyzmowi. Chiny utrudniają badania WHO i kłócą się ze Stanami o Arktykę i Tajwan. Brexit prawie dokonany, ale Szkocja chce wracać do UE. Turcja próbuje normalizować relacje z Zachodem. Iran znów wzbogaca uran. Australia zmieniła hymn narodowy
COVID-19 nie odpuszcza – zarażonych zostało dotychczas ponad 85 milionów ludzi na całym świecie, a zmarło co najmniej 1,9 miliona. Wirus spowodował też globalny kryzys gospodarczy i poważnie zakłócił ład międzynarodowy. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dniach minionego roku i w pierwszym tygodniu nowego był bez wątpienia tematem nr 1 w światowej polityce. O społeczno-ekonomicznych, geostrategicznych i cywilizacyjnych skutkach pandemii pisał ostatnio na łamach NK Bartłomiej Radziejewski, dyskutowaliśmy też o nich w gronie ekspertów. W samej tylko Europie u progu 2021 roku już kilkanaście krajów przywróciło lub przedłużyło lockdowny, mimo postępów akcji szczepień (a na świecie – dalszych kilkadziesiąt). „Niemcy stoją przed ryzykiem znacznie dłuższej blokady, jeśli kraje federalne nie będą konsekwentnie wdrażać surowszych ograniczeń, zwłaszcza w obliczu wysoce...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.