Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Niemiecka demografia szansą dla Polski

Udział w odwróceniu trendów demograficznych w różnej formie może mieć każdy. Zatem wszystkie ręce na pokład. W naszym dobrze pojętym interesie
Udział w odwróceniu trendów demograficznych w różnej formie może mieć każdy. Zatem wszystkie ręce na pokład. W naszym dobrze pojętym interesie Demografia znacznie osłabia potencjał geopolityczny Niemiec. Tworzy to dla Polski szansę na wzmocnienie swojej pozycji na Równinie Europejskiej i wyjście z historycznych kleszczy między Berlinem a Moskwą. Niemcy gasnące Demografia wpływa na potencjał geopolityczny państw powoli, jak ruchy górotwórcze. Jej oddziaływania nie widać z dnia na dzień, ale analiza dekady po dekadzie pokazuje, że jej wpływ staje się aż nader widoczny. Projekcja na kilka dziesięcioleci do przodu pozwala wykazać, że Niemcy, próbując uniknąć pułapki demograficznej, wpadają w pułapkę dezintegracji. Prognozy rozwoju demograficznego Niemiec rysują następujący scenariusz: z powodu niskiej dzietności liczba mieszkańców będzie spadać. Szczyt liczby ludności, wynoszący 82,5...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Specjalista ds. demografii, geopolityki i strategii. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół demografii politycznej, czynników determinujących dzietność oraz powiązań między czynnikami demograficznymi a potęgą państw. W swej pracy zajmuje się także sekularnymi trendami demograficznymi oraz strategiami odpowiedzi na wyzwania demograficzne przez kraje Europy. Menedżer i konsultant z zakresu strategii. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył również studia na Uniwersytecie w Poczdamie (Niemcy)

Komentarze

4 odpowiedzi na “Niemiecka demografia szansą dla Polski”

 1. thor pisze:

  Nalezy przy tych wyliczeniach wziac pod uwage robotyzacje produkcji-a to wiele zmienia ,przy tym jest to tylko jedna dodatkowa zmienna.

 2. Zjerzy pisze:

  Proponuję uruchomienie kredytyów na zakup żon za granica…

  OK, żarty swoją drogą ale jak się nie obniży kosztów zakładania rodziny to o polskiej przyszłości możemy sobie pomarzyć.

 3. Zbigniew Łupikasza pisze:

  Słuszna uwaga o robotyzacji, ale to akurat nie pomoże Niemcom.
  Roboty będą po prostu pracować dla Mahmuta a nie Helmuta.

  Naszą szansą jest przechwycenie potencjału gospodarczego niemieckich przemysłowców, którzy coraz częściej będą szukać spokojnego miejsca do życia dla swoich rodzin poza Zachodnią Europą. I to nie za 20, 50 czy 100 lat ale JUŻ TERAZ.

 4. Norbert pisze:

  Ważne jest, aby myśleć odpowiednio do czasu w jakim się znajdujemy, a obecnie trwa rewolucja naukowo informacyjna. Odnośnie gospodarki to nie produkcja i jej robotyzacja jest tutaj istotna, a wiedza i informacja bo one będą najbardziej w cenie. Musimy naszą gospodarkę opierać na zarządzaniu informacją w jakościowym do niej podejściu. Mamy ku temu niesamowite odkrycia naukowe chociażby doc. Józefa Kosseckiego w ramach cybernetyki społecznej, metacybernetyki itd… Celując w jakość informacji z wykożystaniem naszej nauki, która wyprzedza resztę świata możęmy celować już teraz tam gdzie Chiny celować będą za kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że to nie ilość ludzi jest najważniejsza, a jakość ich wiedzy i informacji, bo teoretycznie jeden człowiek z wiedzą sterowniczą może zarządzać i skłonić do realizowania swoich celów setki tysięcy innych ludzi. Dlatego rozwijajmy nasze poznanie w ramach nauk cybernetycznych, one wskazują również wiele metod na zwiększenie demografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz