Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nie uciekniemy od rocka progresywnego

Nienawiść do prog rocka jak mało co łączy różne strony sceny politycznej. Dlaczego jednak gatunek, który krytykom wydawał się „żenującym, ślepym zaułkiem” cały czas trzyma się mocno?
Wesprzyj NK
Nie uciekniemy od rocka progresywnego. Kto nie ucieknie? My, Polacy. Pokolenie, które kształtowało Polskę po okresie transformacji ustrojowej, ludzie urodzeni w latach 50. i 60., wychowali się na audycjach słowno-muzycznych Piotra Kaczkowskiego, na nocnych misteriach Tomasza Beksińskiego. Znają tę radość, gdy po odstaniu kilku godzin w kolejce wraca się biegiem do domu z albumem „Stormwatch” grupy Jethro Tull (jedną z niewielu płyt „rzuconych” w owych czasach do polskich sklepów), kiedy – już w gronie znajomych, którzy takiego szczęścia nie mieli – pieczołowicie układa się czarny krążek na talerzu, a igłę na rowku znaczącym stronę pierwszą, utwór pierwszy. I gdy już chłonie się łapczywie pierwsze, zaczepne dźwięki rozwibrowanego fletu Iana Andersona, uderzenia perkusji Barriemore’a Barlowa, i gdy wreszcie baryton Andersona zaczyna...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz