Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nagranie z debaty “Państwo-Kościół”: Terlikowski, Chrzczonowicz, Piekutowski, Pastwa

Czy rozdział Kościoła od państwa jest w Polsce fikcją? Czy wpływ Kościoła katolickiego na życie publiczne i politykę jest zbyt silny? Czy konkordat ingeruje w polski porządek prawny i społeczny? Czy Kościół pod rządami PiS-u faktycznie zyskał ogromne przywileje?

O stanie obecnym i pożądanych relacjach państwo–Kościół dyskutowali: Magdalena Chrzczonowicz (sekretarz redakcji OKO.press), Tomasz Terlikowski (publicysta “Do Rzeczy”), Jarema Piekutowski (ekspert ds. społecznych “Nowej Konfederacji”) oraz ks. Rafał Pastwa (kierownik lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”). Dyskusję poprowadził Stefan Sękowski, zastępca dyrektora NK, publicysta Radia Lublin.

#DebataNK “Państwo–Kościół: sojusz, rozdział czy współistnienie?” odbyła się 5 grudnia 2019 r. w Lublinie. Partnerem wydarzenia była Korporacja Akademicka Astrea Lublinensis.

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz