Na Białorusi bandytą jest państwo

Najbardziej racjonalne z punktu widzenia białoruskiego przedsiębiorcy jest znalezienie swojej niszy, ale też swojego sufitu, ponad który lepiej nie wyrastać
Kim jest Aleksander Łukaszenka i jak wygląda jego wersja ekonomicznego ładu dla Białorusi? Aleksander Łukaszenka jest dyktatorem postradzieckim. Doszedł do władzy na fali nostalgicznego, proradzieckiego sentymentu. Głosowały na niego rzesze Białorusinów, którzy w pierwszych latach transformacji na niej stracili i chcieli przywrócić swoją uprzywilejowaną pozycję, jaką mieli w Związku Sowieckim. Człowiek, który obiecuje powrót do czasów świetności sowieckiej, musi odnowić system gospodarki sowieckiej z czasów, kiedy Białoruś była czymś na kształt zakładu, w którym zbierano produkcję i eksportowano na Zachód. I to robił Łukaszenka – ale jednocześnie nie chciał wprowadzić autarkii. Chciał odnowić i zakonserwować tę strukturę, jaką miała Białoruś będąc w Związku Sowieckim. A była wtedy przywiązana do Rosji Sowieckiej. Około 80% produkcji Białoruskiej SRR eksportowano do innych republik...

białoruski politolog i dziennikarz. Współpracuje z Telewizją Belsat oraz ośrodkiem analitycznym EAST Center. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk politycznych UW oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. Stopień doktora socjologii uzyskał w Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem artykułów na temat systemu gospodarczego i polityki zagranicznej Białorusi, białoruskich mediów oraz ideologii władz białoruskich.
politolog, doktor filozofii, absolwent podyplomowych studiów z bankowości centralnej, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości.