fbpx

Między erozją a implozją. Bartosiak nie ma racji w sprawie przyszłości świata

Główny nurt trwających przemian liberalnego systemu międzynarodowego nie jest jego eksplozją, a erozją. Oficjalnie popierany przez wszystkich najważniejszych graczy, jest jednocześnie sukcesywnie demontowany
Już od lat, Jacek Bartosiak konsekwentnie przekonuje nas o nadchodzącym frontalnym starciu Stanów Zjednoczonych z Chinami. I o gwałtownym rozpadzie systemu międzynarodowego w związku z tym. A więc – o jego swoistej eksplozji. Najnowszym, spektakularnym i bardzo popularnym tego wyrazem jest narracja o „nadchodzącej III wojnie światowej”. Jakkolwiek teza o zbliżającej się wielkiej globalnej konfrontacji kinetycznej supermocarstw, która jednocześnie już jakoby trwa (gdyż występują między nimi „napięcia strukturalne”) – nie wytrzymuje elementarnej analizy, twierdzenie o przyszłej eksplozji systemu międzynarodowego jest już prognozą o charakterze fundamentalnym. Która jednak również wydaje się błędna. To nie eksplozja, a erozja – oraz możliwość implozji – systemu międzynarodowego jest, jak wszystko na to wskazuje, naszą rzeczywistością i przeznaczeniem. O tym dlaczego frontalna zbrojna konfrontacja amerykańsko-chińska...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.