Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Lusterko z Powstania

Powstanie Warszawskie można uznać za największą polską klęskę w XX wieku, ale też – za największą polską ofiarę w tym stuleciu. W tym sensie, że – nie wchodząc w spór o szanse, nieuchronność i uwarunkowania – można stwierdzić, że był w jego podjęciu element wyboru
Wesprzyj NK
Po Powstaniu została nam wszystkim trauma – i zdjęcia. Najpierw ukryte w trzeszczących szufladach i głuchych archiwach, już za późnego Gierka weszły na dobre do obiegu publicznego. Niektóre zajeżdżono eksploatacją na jedynkach gazet, i spowszedniały – jak widok Prudentialu trafionego dwutonowym pociskiem z moździerza Karl-Gerät czy patrol „Agatona”, maszerujący pierwszego sierpnia przed fasadą kamienicy. Inne zachowujemy w prywatnych pamięciach, każdy swoje: komu uśmiechnięty w słońcu plut. pchor. Jerzy Sikorski ps. „Sixton” z batalionu „Gustaw”, komu spalony czołg na Piusa, sanitariuszka „Różyczka”, sfotografowana przez Eugeniusza Lokajskiego, zbiórka na Cmentarzu Ewangelickim. Miały swoje losy zdjęcia, mieli i fotografowie – Lokajski, Stefan Bałuk, Wiesław Chrzanowski czy Sylwester Braun („Kris”): z klisz łuszczył się bromek srebra, więźniowie UB zbierali na srebrne zęby w miejsce...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”. Dr historii, o XX-wiecznych Bałkanach, Polsce i emigracji rosyjskiej pisuje od „Aspen Review” po „Teologię Polityczną”. Lubi sielanki.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

5 odpowiedzi na “Lusterko z Powstania”

 1. Marios pisze:

  Zdaje mi się że widzę…gdzie? Przed oczyma duszy mojej.

 2. jonkowo pisze:

  ladnie napisane.za 200 lat o ile ten kraj bedzie istnial.kto bedzie pamietal o powstaniu warszawskim.?kolejnym przegranym.
  ilu z nas obchodzi rocznice wybuchu powstania listopadowego?
  Problemem jest to ,ze jak historia daje nam chwwile oddechu,to nie wiemy co z tym czasem robic

 3. Yogibabu pisze:

  Poklucic .poobrazac.popluc.a moze i pawia zrobic? Jak to nic ? Na tapczanie…

 4. Paweł Kopeć pisze:

  To jest kolejna rocznica zaplanowanej, świadomej, socjalistycznej, premedytacyjnej zbrodni, ludobójstwa niemieckiego, ateistycznego, czerwonego i nowego holokaustu na Polakach, stolicy i Polsce, chrześcijaństwie, katolicyzmie, Kościele…
  A właśnie, gdzie tam dziś są Niemcy: dlaczego nie przepraszają, nie składają kwiatów, dlaczego tam nie ma komunistki tow. Angeli Merkel /ksywka „market„/ z NRD-owskiej Stasi /?!/ albo innej zastępującej jej tow. Ulke von der Liar?!
  Gdzie jest niemiecka UE lewicy, gdzie jest lewicowa UE dla Niemiec, gdzie są te wielkie i dobre tradycyjnie dla Polski, Polaków i całego świata nowe, zjednoczone i wspaniałe jak słońce na niebie Niemce, czyli następna lewicowa i unijna Rzesza niemiecka?!
  Odwagi! Wy też stańcie do apelu! I honoru! Jeśli go macie! I niemieckiej dumy spod znaku Goethego, Wagnera, Heinego i Schillera!

 5. Paweł Kopeć pisze:

  Powstanie warszawskie, czyli polskie, narodowe, następne:
  desperacja?! zryw?! samobójstwo?! tak musiało być?! co będzie później?! improwizacja?! romantyzm?! ludobójstwo?! chaos?! bez planu?! bez taktyki?! bez broni?! szaleństwo?! plusy?! minusy?! twórcy?! bohaterzy?! autorzy?! odpowiedzialni?! cele?! zadania?! strategie?! wiedza?! siły wroga?! siły powstańcze?! uzbrojenie?! przygotowanie?! koordynacje?! osiągnięte cele?! porażki?! ofiary?! straty?! bilans całościowy?! skutki?! dalsze efekty?! wnioski?! powtórka?! co dalej?! a zatem?!
  (Pytam jako wnuk Powstańca w imieniu, zadumie oraz bolesnym, powojennym, traumatycznym, niekończącym się i tragicznym milczeniu Jego, i swoim)

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo