Krajowy Plan Odbudowy, czyli kurs na dalszą eurointegrację

Polskie elity – pomimo deklarowanych różnic – zgadzają się, że najlepszym rozwiązaniem do Polski jest wzmocnienie kompetencji UE. Nawet kosztem ograniczenia uprawnień państwa narodowego
Sejm przyjął ustawę o zasobach własnych Unii Europejskiej, co jest krokiem do uruchomienia Funduszu Odbudowy (FO). Zamiast jednak zajmować się sejmowym teatrem, lepiej spojrzeć z perspektywy na polityczne zamieszenie związane z FO i Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Polskie elity – pomimo deklarowanych fundamentalnych różnic – zgadzają się, że najlepszym rozwiązaniem do Polski jest wzmocnienie kompetencji Unii Europejskiej nawet kosztem ograniczenia uprawnień państwa narodowego. Sam Fundusz Odbudowy jest zaś porównywany do Planu Marshalla. Za wykorzystaniem środków z FO, wspólnym zaciągnięciem długu, powiązaniem wypłat z przestrzeganiem norm unijnych (np. dotyczących praworządności), ale i za mechanizmem pozwalającym wpływać Unii Europejskiej na KPO, a może nawet za wspólnotowym podatkiem opowiadają się w Polsce (pomijając polityczne narracje): PiS, Porozumienie, PSL/KP, KO, Lewica oraz Polska 2050....

Stały współpracownik Nowej Konfederacji. Prawnik z doświadczeniem managerskim w branży nieruchomości, ekspert w zakresie prawa oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej polityki zagranicznej i Bliskiego Wschodu. Współautor książki "Młoda myśl wschodnia", wydanej przez Kolegium Europy Wschodniej. Pisał w portalach PolitykaGlobalna.pl, portalu BiznesAlert i Defence24 (autor raport specjalnego pt. "Rozgrywka wokół programu atomowego Islamskiej Republiki Iranu").  Miłośnik piłki nożnej i polskiego owczarka podhalańskiego. Na Twitterze@PatrykGorgol