Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
lub
“W tym roku sam Fundusz Ubezpieczeń Społecznych otrzyma z budżetu państwa dotację w wysokości 46,7 mld złotych (a przecież to tylko nieco ponad połowa jego dochodów), zaś Fundusz Emerytalno-Rentowy rolników 17,5 mld złotych. ”
Ciekaw jestem, ile wychodzi odpowiednio w przeliczeniu na jednego rolnika i jednego pracownika ?
A najtańsze byłoby niewolnictwo. I do tego zresztą obecny system dąży. Każde bowiem rozwiązanie, system gospodarczy dotknięty jest patologią.
Bez przesady można powiedzieć, że zarówno system liberalny (kapitalistyczny) jak i jego przeciwieństwo czyli komunizm dążą do tego samego celu tylko z przeciwnych kierunków – koncentracji władzy i kapitału. W przypadku komunizmu koncentracja władzy następuje w rękach partii (polityków), a wytwórczość jest pod ich kontrolą, natomiast w systemie kapitalistycznym władza jest w rękach korporacji głównie finansowych, energetycznych, które kontrolują polityków.
Oba systemy dążą do koncentracji władzy – wolny rynek, konkurencja jest tylko przejściowym etapem kapitalizmu. Od samego początku na wolnym rynku chodzi o eliminację konkurencji, zdobycie pozycji dominującej, stworzenie kartelu i monopolu w celu maksymalizacji zysku.
500+ (które jest de facto zwrotem podatku) i programy tzw. socjalne czy w ogóle cała działalność państwa służy redystrybucji – gdyby płace były wyższe to nie byłoby takiej potrzeby, ale płace nie będą wyższe na tak konkurencyjnym (a dodatkowo zdominowanym, zmonopolizowanym) rynku gdzie cena jest kluczowym wyznacznikiem, a uzyskuje się je tnąc koszty pracy czy wręcz zatrudnienie.
Stąd postępująca pauperyzacja, prekariat, powszechne zjawisko biednych pracujących. W dzisiejszych warunkach gospodarczo-społecznych nie powstanie już klasa średnia tak jak w bogacących się społeczeństwach zachodu po II WŚ (warto też byłoby się przyjrzeć dokładniej jaka wtedy była gospodarka i rola państwa w gospodarce – a była niemała).
Współcześnie państwo jest balanserem w systemie, musi być elastyczne, adekwatnie reagować na zmiany i niwelować ich negatywne skutki. Odpowiedzią nie jest ani model kapitalistyczny, ani socjalistyczny – można by powiedzieć, że coś pomiędzy. W istocie jest to aktywne państwo.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarz *
Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa
Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy.
Artykuł z miesięcznika:
Dopóki rząd w Pekinie nie potraktuje obaw Polski poważnie, przyszłość współpracy polsko-chińskiej będzie wątpliwa
Wartość pożyczek związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem które musiały być renegocjowane w 2020 i 2021, osiągnęła 52 miliardy dolarów (wg. Rhodium Group)
Przez dwie dekady Chiny wnosiły niskie płace i koszty produkcji, zaś Niemcy – techniczny know-how i badania. Dziś ta współpraca przynosi Niemcom coraz więcej kłopotów
W świadomość polskich elit politycznych została wdrukowana informacja: nie warto podejmować reformatorskiego ryzyka, bo jeśli ktoś zacznie znaczące reformy, to z dużą pewnością przegra wybory
Co robi chiński okręt wojenny w lankijskim porcie, a Ławrow – w Afryce? Dlaczego Macron gości saudyjskiego księcia?
W świecie zachodnim rośnie zadłużenie państw, spadają indeksy giełdowe i następuje odwrót od globalizacji. Pierwszorzędnym kandydatem do roli wielkiego przegranego jest strefa euro
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie