Katastrofa państwa w obliczu pandemii | Matyja, Radziejewski, Makowski

Kryzys stał się niezwykłą nauczką. Rząd PiS nie zachował się w nim jak posiadający demokratyczną legitymację partner, ale jak znerwicowany i trzęsący się o swój własny los autokrata – pisze prof. Rafał Matyja na łamach Nowej Konfederacji w artykule “Państwo w epoce COVID“.

O patologiach państwa PiS, trafności decyzji rządzących w trakcie pandemii oraz Jarosławie Kaczyńskim dyskutują:

• prof. Rafał Matyja – stały współpracownik NK, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekspert ds. polskiej polityki, twórca pojęcia “IV RP”;
  • Bartłomiej Radziejewski – autor “Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”. Założyciel i dyrektor Nowej Konfederacji.

Dyskusję prowadzi Marcin Makowski – dziennikarz i publicysta Wirtualnej Polski oraz Do Rzeczy.

>>> Zobacz Wydawnictwo NK <<<

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).